Tüm Yazılar

Katılmış olduğu ilk internasyonal şampiyonada ikinci olan Rojda, hedef yükseltti

Hakkari‘de hususi harekat polisinin yetiştirdiği 13 yaşındaki judocu Rojda Kanat, ilk kez katılmış olduğu internasyonal bir organizasyonda gümüş madalya kazanarak kentin gururu oldu.

Arkadaşlarının antrenmanlarından etkilenerek başladığı judoda kabiliyeti fark edildikten sonrasında Polisgücü Spor Kulübü bünyesine alınan 9. derslik talebesi Rojda, elde etmiş olduğu başarılarla göz dolduruyor.

Hususi Harekat Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru ve judo antrenörü Ümit Özcan Sucu’nun yetiştirdiği başarı göstermiş sporcu, Yozgat’ta 19-20 Mart’ta düzenlenen Okul Sporları Yıldızlar Judo Türkiye Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak adından söz ettirdi.

Arkasından Kahramanmaraş ve Sivas’ta düzenlenen şampiyonalarda da mühim başarılara imza atarak ulusal takıma katılan Rojda, 3-4 Eylül’de Yunanistan’da meydana gelen Yıldızlar Balkan Judo Şampiyonası’nda savaşım etti.

Kariyerindeki ilk internasyonal organizasyonda rakiplerini geride bırakarak Balkan ikincisi olan ulusal sporcu, kendine yeni hedef olarak belirlediği Avrupa ve olimpiyat şampiyonlukları için hazırlıklara şimdiden başladı.

Başarılarıyla kente, ailesine ve antrenörlerine büyük gurur yaşatan Kanat, bundan sonraki müsabakalarda da iyi sonuçlar alarak Türk bayrağını göndere çektirmeyi hedefliyor.

Rojda: “Örnek biri olmak isterim”

Rojda, AA muhabirine, Türkiye’de düzenlenen şampiyonalarda elde etmiş olduğu başarılarla ulusal takıma yükseldiği için mutlu bulunduğunu belirtti.

Ulusal formayla yurt haricinde ilk kez katılmış olduğu organizasyonda gümüş madalya kazanmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Rojda, şunları aktardı:

“Oldukca mutluyum. Ailemi gururlandırdım. Bundan sonrasında da altın madalyalar için savaşım edeceğim. Hakkari’nin adını daha fazlaca duyurmak isterim. Polisgücü Spor Kulübü sporcusuyum. Hocalarımız bizimle fazlaca yakından ilgileniyor. Kulüpteki öteki sporcular da birçok aşama aldı. Kente geldiğimde de beni fazlaca güzel karşıladılar. Mutluluktan ağlayacaktım. Okulda ve sporda örnek biri olmak isterim. Çocuklar bu başarılardan fazlaca etkileniyor. Ailemi gururlandırdığım için fazlaca sevinçliyim. Bu başarıları elde etmemde bana destek sunan Sayın Valimize, İl Güvenlik Müdürlüğümüze ve hocalarıma fazlaca teşekkür ediyorum.”

Alıştırmacı Ümit Özcan Sucu: “Olimpiyatlara kadar gitmek istiyoruz”

Alıştırmacı Ümit Özcan Sucu da bu başarıların büyük emekler sonucu elde edildiğini dile getirerek, Yunanistan’daki organizasyona Rojda ile beraber katıldıklarını, kendisinin de ulusal ekip antrenörü olarak vazife aldığını beyan etti.

Rojda’nın finalde ulusal ekip arkadaşına yenilerek ikinci bulunduğunu özetleyen Sucu, “Ikimiz de orada bayrağımızı en iyi şekilde temsil ettik. İstiklal Marşı’mızı okuttuk. Biz için mühim olan buydu. Rojda, ümitler kategorisinde de Avrupa ve Dünya şampiyonalarında savaşım edecek. İnşallah kota alıp bu sporcumuzla olimpiyatlara kadar gitmek istiyoruz. Polisgücü Spor Kulübü olarak son iki senede birçok branşta ulusal ve internasyonal arenada sayısız madalya elde ettik. Bu spora emek vermek lazım. Alt yapıdan yetişen birçok sporcumuz da var. Rojda şeklinde sporcularımız da onlara rol model oluyor. İnşallah onlar da ablaları şeklinde en büyük organizasyonlarda ülkelerini en iyi şekilde temsil ederler.” diye konuştu.

Zehra Kanat: “Ondan daha büyük dereceler bekliyoruz”

Kızının başarısından büyük mutluluk duyduklarını söyleyen anne Zehra Kanat da bu süreçte alın teri döken her insana teşekkür ederek, “Kızım başarı göstermiş ve iyi bir talebe. Ondan daha büyük dereceler bekliyoruz. Bir şampiyonluk alırsa daha da mutlu olurum. Kızımla gurur duyuyorum. Onun yarışmasını canlı izledik. Güzel kızım başarılarıyla hep göğsümüzü kabartacak.” ifadelerini kullandı.

Hakkari Spor Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu