Tüm Yazılar

Bayanlar iş sahibi olmak için kurslarda ter döküyor

Bayanlar iş sahibi olmak için kurslarda ter döküyor

ELAZIĞ Elazığ’da hanımefendiler iş sahibi olmak için Halk Eğitim Merkezinde oluşturulan giyim üretim teknolojisi kursunda dikiş nakış öğreniyor.

Elazığ Halk Eğitim Merkezinde çeşitli yaş gruplarına yönelik kurslar devam ediyor. Bu çerçevede kentte açılacak olan bir tekstil firmasının isteği üstüne giyim üretim teknolojisi kursu kuruldu. İş sahibi olmak isteyen ve ekonomilerine katkı sağlamak isteyen hanımefendiler kursa başvurdu. Kurulan 4 sınıfta 50 hanıma usta öğreticiler tarafınca dikiş nakış dersi verilmeye başlandı. Kurslarda ter dökün ve başarıya ulaşmış olan hanımefendiler, arkasından tekstil fabrikasında istihdam olacak.

Kurs hakkında informasyon veren usta öğretici Rahim Benli, “Kursumuz Halk Eğitim Merkezi bünyesinde giyim üretim teknolojisi olarak açılmıştır. Ev hanımları, bekar kızlarımız var. Hepsinin bir imgesel var. İnşallah buradan istihdam olacaklar. Dikiş, makinelerin emek verme şeklini, aletleri öğretiyoruz. Şuana kadar hakikaten oldukca güzel öğrendiler. 50 kişilik öğrencimiz ve 4 sınıfımız var. İnşallah her insanın istediği olur” dedi.

“Hayal ettiğimiz bir sektördü ve hayalimiz gerçek oldu”

Ev hanımı bulunduğunu aktaran 3 çocuk anası Efrin Gök, “Kurslara iş istihdamı için katıldık. Evimize ek gelir sağlamak istiyoruz. Çocuklarımıza daha güzel bir yaşam sağlamak istiyoruz. Elazığ’ın bu tür şeylere oldukca ihtiyacı vardı. Hayal ettiğimiz bir sektördü ve hayalimiz gerçek oldu. İnşallah daha güzel şeyler olacaktır. Burada dikiş ve biçmeyi öğreniyoruz. Üretmek hakikaten oldukca güzel. Üretici olmak oldukca güzel. Bizim kadınlarımızın artık kendi kabuklarından çıkıp ayakları üstünde durması için bu şekilde istihdamlara oldukca gereksinim var” diye konuştu.

Nurhan Ayır ise “Ben 2 üniversite mezunuyum atanamadım. Burada çocuklarıma ve kendime pantolon diktim. Fazlaca şükür öğreniyoruz. İlerde tekstillerde emek verme imkanımız olacak. Güzel bir fırsat. Değerlendirdik ve bir şeyler öğrendik” şeklinde konuştu.

Elazığ Iktisat Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu