Tüm Yazılar

Hanım girişimci devlet desteğiyle kurduğu serayla aile bütçesine katkı sağlıyor

Hanım girişimci devlet desteğiyle kurduğu serayla aile bütçesine katkı sağlıyor

YOZGAT Yozgat’ın Çekerek ilçesine bağlı Özükavak beldesinde devletten almış olduğu destekle kurduğu serada domates üreten hanım girişimci Sariye Aslan, aile bütçesine katkı sağlıyor.

Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafınca uygulanan “KOP ile örtü altında sebze yetiştiriciliği” projesine başvuran hanım girişimci Sariye Aslan, yüzde 80 bağışlama ile evinin önündeki 525 metrekarelik alana sera kurdu. Hububat ekiminin yanı sıra gelir getirici alternatif ürünlere yönelmek istediğini belirten hanım girişimci Aslan, Çekerek Kaymakamı Hayrettin Buğra Güzel ve Özükavak Belediye Başkanı Oğuz Ünal’ın kendisini İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüğüne yönlendirdiğini, hazırladıkları projeyle Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından destek alıp bu yıl sera kurduğunu söyledi. Serasına 1.500 domates fidesi diktiğini ve günlük 150 kilogram ürün elde ettiğini söyleyen Aslan, bu yıl içinde ise seradan 6-7 ton civarı domates beklediklerini söylemiş oldu.

“Domates üretiminden yüksek verim aldık”

Kurmuş oldukları serada domates üretimi yaptıklarını söyleyen Aslan, “İlk kez bu yıl domates üretimine başladık. Her yıl ekin, buğday üretiyorduk. Buğdaydan karımız olmadığı için eşimle beraber yüzde yüz organik domates üretmeye başladık. Daha karlı olduğundan bu serayı kurduk. Seranın kurulumu için 20 bin liralık bir yatırım yaptık, devletimiz de yüzde 80 bağışlama verdi. Bu serayı kurduk. Devletimizin yardımıyla domates üretimine başladık. Emeğimizin karşılığını alıyoruz, verimimiz de güzel. Köy halkına, çevre köy ve ilçelerine domateslerimizi satıyoruz. Günlük 150-200 kilogram içinde domates topluyoruz, satıyoruz ev ekonomisine katkı sunuyoruz.” dedi. İşini sevmiş olarak ve özenle yaptığını belirten Aslan, “Domateslerin bakımı zor oluyor, devamlı geliyoruz, inceliyoruz. Özenle, dikkatle incitmeden bebek şeklinde bakımını yapıyoruz. Senenin her ayında domates, marul yetiştirmeyi düşünüyoruz. Yaz kış bu serada üretim yapmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Geçimimizi seradan karşılıyoruz”

Satı Aslan ise “Gelinime, oğluma yardım ediyorum. Günlük 8-9 kasa domates topluyoruz, neredeyse 200 kilogram geliyor. Geçimizi buradan sağlıyoruz. Bu yıl domates ürettik her yıl yapmıyorduk, her yıl buğday, arpa ekiyorduk. Bu yıl domates yetiştiriyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“Yüzde 80 hibeli seramızı beldemize kazandırdık”

Seranın beldeye kazandırılmasında öncülük eden Özükavak Belediye Başkanı Oğuz Ünal ise proje ile ilgili bilgiler vererek, “Bu sera kasabamızda bir ilk. Bu projeyi KOP ile gerçekleştirdik. Yüzde 80 devletimizin desteği, yüzde 20 de sera işletmecimizin yardımı ile bu projeyi buraya yaptık. Hedefimiz hem vatandaşa ekonomik destek hem de tarımı daha da geliştirmekti. Hep kasabada seracılığı iyi mi yapacağız diye bir kaygı vardı. Bu serayı kurarak beldemizde biz bunu başardık. Başarmamızın en büyük etkenlerinden biri de devletimizin enerjisini kullandık. Devletimizin enerjisini de burada vatandaşımıza hissettirdik.” dedi.

“Yerelden kalkınma modeli doğrultusunda çalışıyoruz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın önerilmiş olduğu “yerelden kalkınma modeli” doğrultusunda beldede emek harcamalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Ünal, “Seraya talep bayağı fazla. Zira vatandaşımıza bir cesaret geldi. İlk kez bu işe girdiler fakat baktılar ki verim fazla, satışı güzel o nedenle seraya beldemizde talep arttı. Türkiye ekonomisinde devamlı üretim yapmamız gerekiyor. Bu üretimi de biz Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın yerelden kalkınma modeli ile gerçekleştiriyoruz. Burada hem devletimize, hem de Çekerek Kaymakamımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Onların desteği, bizim girişimlerimiz ve yurttaşlarımızın gayretiyle bu seramızı kurduk ve şu anda domates topluyoruz. Günlük satışlarımız oluyor, çevre köylere de satışlarımız oluyor. Fiyat olarak 10 liradan satılıyor. Domatesleri hem yemeklik hem de menemenlik için alan oluyor. Bundan sonraki süreçte de menemenlik üstüne gideceğiz. Güzel bir emek verme oldu, beldemize hayırlı olsun.” diye konuştu.

Özükavak Çekerek Yozgat Iktisat Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu