Tüm Yazılar

İsrail ile ilişkilerimiz Filistin davasına desteğimizi azaltmayacaktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İsrail ile ilişkilerimizde atılan adımlar Filistin davasına desteğimizi hiçbir şekilde azaltmayacaktır. Aksine bu adımların Filistin meselesinin çözümüne ve Filistin halkının durumunun iyileştirilmesine katkı sağlayacağını, Filistinli kardeşlerimiz de ifade ediyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı resmi törenle karşıladı. Mahmud Abbas’ın bulunmuş olduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar birlikte rol aldı. Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mahmud Abbas’ın merasim alanındaki yerlerini almalarının arkasından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke ulusal marşları çalındı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Muhafız Alayı Merasim Kıtası’nı, ‘Merhaba asker’ diyerek Türkçe selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. 2 ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Erdoğan ve Abbas, merdivenlerde Türkiye ve Filistin bayrakları önünde gazetecilere poz verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile resmi karşı karşıya gelme töreni sonrasında baş başa görüştü. Görüşmenin arkasından 2 önder açıklamada bulunmuş oldu.

‘SİVİL CAN KAYIPLARINA TEPKİMİZİ AÇIKÇA ORTAYA KOYDUK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mahmud Abbas ve heyetiyle meydana getirilen görüşmede, Türkiye-Filistin ilişkilerinin daha da güçlendirilmesine yönelik atılacak adımları ele aldıklarını belirterek, “Ek olarak mühim bölgesel mevzularda görüş alışverişinde bulunduk. Filistin halkıyla dayanışmamızı, Filistin davamızı en kuvvetli şekilde sürdürüyoruz. Türkiye iki devletli çözümü her platformda savunmaktadır. İsrail saldırılarında sivil can kayıplarına ilişkin tepkimizi açık ve net bir halde ortaya koyduk. Buradan son saldırılarda şehit olan kardeşlerimize Tanrı’tan rahmet, yaralılarımıza şifalar temenni ediyorum. Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın statüsünün değiştirilmesine matuf eylemleri hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bu hususlardaki duyarlılık ve beklentilerimizi İsrailli muhataplarımıza en açık şekilde ve direkt aktardık” dedi.

‘İSRAİL İLE ATILAN ADIMLAR FİLİSTİN DAVASINA DESTEĞİMİZİ AZALTMAYACAKTIR’

Erdoğan, Filistin’in daima yanında olduklarını belirterek, “İsrail ile ilişkilerimizde atılan adımlar Filistin davasına desteğimizi hiçbir şekilde azaltmayacaktır. Aksine bu adımların Filistin meselesinin çözümüne ve Filistin halkının durumunun iyileştirilmesine katkı sağlayacağını, Filistinli kardeşlerimiz de ifade ediyorlar. TİKA, Kızılay, Sivil cemiyet müesseselerinin Filistin’e yönelik insani ve kalkınma yardımları devam ediyor. Filistin’e yönelik mali ve besin yardımlarımızı önceki yıllarda olduğu şeklinde devam ettiriyoruz. Ajansın finansman problemininin giderilmesi, Filistin halkına yönelik aksatmadan yürütmesi fazlaca önemlidir. Türkiye olarak gayretlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

ABBAS: BİR ARAYA GELMİŞ OLMAKTAN MUTLULUK DUYDUM

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise “Kardeşim Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tanrı sizleri korusun. Sizlerle tekrardan burada bir araya gelmiş olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu