Tüm Yazılar

İskeçe’nin yeni müftüsü, Türk azınlığın kalmış olduğu ayrımcı uygulamaları söyledi

Müslüman Türk azınlığı liderlerinden İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin 14 Temmuz’da vefatı üstüne yeni müftülük seçimi yapılmış oldu. 83 camide el kaldırmak suretiyle meydana getirilen seçimi, toplam 7 bin 320 oydan 4 bin 750’sini alan İskeçe Müftülüğü Eğitim Şube Müdürü Mustafa Trampa kazanmıştır.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, seçim neticelerini duyurduktan sonrasında Türklerin seçtiğini tanımayan Yunanistan yönetimine seslendi. Müftülük meselesinde atılmış yanlış adımların bir an ilkin düzeltilmesi, azınlığın görüş ve taleplerini dikkate alan bir çözüm getirilmesi çağrısında bulunmuş oldu. Türk Dışişleri Bakanlığı da “Yunanistan’ın Batı Trakya Türklerinin iradesine saygı göstermesini bekliyoruz” açıklaması yapmış oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yeni İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa’yı telefonla arayarak kutlama etti.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın dini özerkliği, 1913 Atina Antlaşması ile belirlendi ve 1923 Lozan Antlaşması ile güvence altına alındı. Yunanistan, 1991 senesinde çıkarttığı bir yasaya dayanarak, azınlığın kendi dini liderlerini kendi seçme hakkını elinde aldı. Azınlıkta hiçbir saygınlık görmeyen kişileri, Batı Trakya’ya “müftü” olarak atadı. Son olarak azınlığın görüşlerine bile danışılmadan hazırlanan ve Ağustos ayında yunan parlamentosunda kabul edilen yeni müftü yasası da “tayinli müftü” uygulamasının sürdürülmesini öngörüyor.

Batı Trakya Türkleri ise 32 senedir camilerdeki oylamalarla kendi müftülerini kendileri seçiyorlar. Böylece Batı Trakya’da “tayinli müftüleri” Türk azınlık, “seçilmiş müftüleri” de Yunan devleti tanımıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu