Tüm Yazılar

İngiltere’de başbakan değişimi: Truss’tan ilk izahat

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’i ziyaretinden sonrasında Başbakanlık Ofisi önünde ilk konuşmasını yapmış oldu. Truss yapmış olduğu konuşmada, Rusya-Ukrayna arasındaki harp ve Covid-19 pandemisinin getirmiş olduğu ekonomik yıpranma şeklinde mevzular için bir kalkınma programı olduğundan bahsetti.

“Ailelerin üstündeki yükü azaltmamız gerekiyor”

Truss, “Rusya’nın Ukrayna’daki korkulu savaşı, Covid-19 ve sonrasının niçin olduğu şiddetli küresel zorluklarla karşı karşıyayız. Şimdi, İngiltere’yi geride tutan sorunları çözme zamanı. Ülkemizdeki her kasaba ve şehirde daha çok yatırıma ve işlere ihtiyacımız var. Ailelerin üstündeki yükü azaltmamız ve insanların hayatlarına devam etmelerine destek olmamız gerekiyor. Bu zorlukların üstesinden gelmek için gerekenlere haiz olduğumuzu biliyorum. Elbet kolay olmayacak fakat başarabiliriz. İngiltere’yi yüksek maaşlı işlere, güvenli sokaklara ve her yerde her insanın hak etmiş olduğu fırsatlara haiz olduğu bir ümit ülkesi haline getireceğiz. Bugün harekete geçeceğim ve bunun gerçekleşmesi için her gün çalışacağım” dedi.

 

“İlk olarak, vergi indirimleri ve düzeltim kanalıyla ekonomiyi büyütmek için yürekli bir planım var”

İngiltere’nin yeni Başbakanı olarak yönetiminin, vergiler, enerji krizi ve sıhhat hizmetlerine odaklanan 3 önceliği takip edeceğini söyleyen Truss, “İlk olarak, vergi indirimleri ve düzeltim kanalıyla ekonomiyi büyütmek için yürekli bir planım var. İş odaklı büyümeyi ve yatırımı çoğaltmak için vergileri keseceğim. Birleşik Krallık’ın inşasını ve büyümesini sağlamak için misyonumda reformu sürdüreceğim. İnsanların aşırı enerji faturalarıyla karşı karşıya kalmamasını sağlamak için çalışacağız” dedi.
Truss, “İkinci olarak, Putin’in savaşının niçin olduğu enerji krizini ele alacağım. Enerji faturalarıyla başa çıkmak ve gelecekteki enerji arzımızı güvence altına almak için bu hafta harekete geçeceğim” ifadelerini kullandı.

Üçüncüsü odak mevzusu olan sıhhat hizmetlerinin iyileştirilmesini amaçlayan Truss, “İnsanların tabip randevularını ve gerekseme duydukları sıhhat servisi (NHS) hizmetlerini alabilmelerini sağlayacağım. Ekonomiye, enerjiye ve NHS’ye hizmet ederek sıhhat hizmetimizi sağlam temellere oturtacağız” dedi.

 

“Fırtına ne kadar kuvvetli olursa olsun İngilizlerin daha kuvvetli bulunduğunu biliyorum”

İngiltere halkının kuvvetli bulunduğunu vurgulayan Truss, “Karşılaştığımız zorluklar karşısında yılmamalıyız. Fırtına ne kadar kuvvetli olursa olsun İngilizlerin daha kuvvetli bulunduğunu biliyorum. Oldukça büyük bir enerji ve kararlılık kabiliyetine sahibiz. Fırtınayı atlatabiliriz. Ekonomimizi tekrardan inşa edebilir ve çağdaş parlak Britanya olabiliriz. İnsanlara ve gelecek nesillere fırsat ve refah sağlamak yaşamsal görevimizdir” dedi.

 

 

Truss’tan Johnson’a övgü

 

Truss ek olarak, eski Başbakan Boris Johnson’dan ise övgüyle bahsederek, “Benden ilkin görevde olan Başbakanı saygıyla anıyorum. Boris Johnson, Covid-19 aşısını ve Brexit’i gerçekleştirmeyi başardı. Rus saldırganlığına karşı çıktı. Tarih onu son aşama mühim bir Başbakan olarak görecek” dedi.

 

Başbakanlık Konutu’na yerleşti

 

Truss, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile bir araya gelmiş ve yeni bir hükümet kurulması mevzusunda Kraliçe ile görüştükten sonrasında Kraliçe tarafınca resmen İngiltere’nin yeni Başbakanı olarak atanmıştı. Kocası ile beraber Hugh O’Leary ile beraber Başbakanlık Konutu’na yerleşen Truss’ın ilerleyen günlerde kabinesini kurmaya başlaması ve yeni atamaları yapması umut ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu