Tüm Yazılar

İmam hatiplerden rahatsız olanlar var

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) 4 Eylül Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Kurultay Şiarı olarak ‘Ahde Vefa’nın açıklanmış olduğu 19’uncu ÖNDER İmam Hatipliler Kurultayı’na TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katıldı. Programa ek olarak Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Alim, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan ve Türkiye genelindeki 600 civarında İmam Hatip Derneği’nin temsilcileri ve üyeleri katıldı.

Kurultayda Genel Değerlendirme ve Geleceğe Bakışlar temalı konuşma icra eden Şentop, “İmam hatip okulları ve liseleri aslen tek bir okul olarak değil bir okullar zinciri, topluluğu olarak kurulmuştur. Dolayısıyla bir eğitim kurumuyla birlikte bu eğitim kurumunun kurucusundan, yöneticisinden, öğreticisine ve öğrencisine kadar büyük bir camiayı kuşatan ve kapsayan bir kurum olarak yüzüncü yılını algı edecek. Mühim bir yıl dönümü bulunduğunu Türkiye’de ifade etmek, anlatmak isterim. Üstelik bu kuruluşun üstünden yüzyıl geçmiş olduğu halde milletimizin teveccühüne mazhar olmaya artarak devam etmek bu kurumun önemini göstermesi açısından oldukca ayrı dikkat çekicidir. İmam hatipler milletimizin ihtiyacından dünyaya gelmiştir” dedi.

“İMAM HATİP LİSELERİNİ KURAN MİLLETİMİZDİR”

İmam hatip okulları yardımıyla ülkede yüzbinlerce kişinin eğitimlerini değişik alanlarda devam ettirerek ülkedeki toplumsal ve siyasal sisteme dahil olduklarını söyleyen Şentop, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak bendeniz ve birçok mevkide bulunan arkadaşlarımız imam hatip lisesi mezunlarımızdır. Milletimizin gayreti ve istikbaliyle yükselen bu okulların başarısını ortaya koymaktadır. Aslen bu başarı milletimizin başarısıdır. Bundan dolayı imam hatip liselerini kuran milletimizdir. Azca ilkin bir ihtiyaçtan doğduğunu ifade etmiştim. Esasen imam hatip liseleri bir tek milletimizin bazı dini pratiklerini karşılayacak onlara yanıt verecek din adamları yetiştirilmesi meselesiyle ortaya çıkmamıştır. Nitekim bu fikir ve ifadeler ulusal eğitim temel kanunlarına işlenmiştir. İmam hatip okulları ve liseleri bir tek bir mesleğe yönelik eğitim veren, talebe yetiştiren kurumlar değildir. Kanunda diyor ki, ‘mesleğe ve yüksek tahsile talebe yetiştiren kurumlardır’ diyor” diye konuştu.

“TERÖRE KARŞI NE KADAR ETKİLİ KURUMLAR OLDUĞU GÖRÜLECEKTİR”

İmam hatip liselerinin ne kadar mühim kurumlar bulunduğunu iyi idrak etmek ve tahlil etmek icap ettiğini söyleyen Şentop, “Terör ve küreselleşmenin yaygınlaştırdığı ve Türkiye’nin de ağır bedeller ödemesine neden olan mühim bir mesele. Bu okulların teröre karşı ne kadar etkili kurumlar olduğu görülecektir. Yalnız Türkiye için söylemiyorum. Bu anlayışın etrafımızdaki ülkeler ve birçok bölge açısından imam hatiplilerin temsil etmiş olduğu anlayışın ve dinin temel kaynaklarından öğrenilmesine dayanan yaklaşımın ne kadar mühim bulunduğunu dünyadaki gelişmeler çerçevesinde uygulamak gereklidir. Doğal ara sıra imam hatip liselerinin siyasetin bir malzemesi haline geldiğini de gördük. Yalnız Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak değil, hukuk okumuş bir toplumsal bilimci olarak, bir eğitimci olarak, bu okullarda eğitim görmüş birisi olarak şunu açıklıkla ifade etmek isterim. İmam hatipliler siyasetin mevzusu, siyasetçilerin malzemesi, ara sıra da akıl almaz söylemlerin, ifadelerin, yasakların, muhatabı olmayı kendileri tercih etmediler. Hatta imam hatipliler ve çocuklarını bu okullara gönderen aileleri bu tartışmaların haricinde kalmak için daima azami bir titizlik, dikkat ve çaba göstermişlerdir. Fakat maalesef inancı ve inanç hassasiyetini eğitimi mevzusu olamayacak kadar önemsiz gören bazıları devamlı insani olan değerleri yok sayan bağnazlıkla imam hatiplileri siyasal tartışmaların mevzusu haline getirmişlerdir. İşte hepinizin anımsayacağı bir kat sayı mağduriyeti bu şekilde bir bağnazlığın ve uygulamanın sonucuydu. Şükür ki artık bu şekilde bir durum ortadan kalkmış. Devlet kendi kurumları bilhassa de eğitim kurumları içinde ne ayrımcılık yapmalıdır ne de onlardan bir kısmını ayrıcalıklı görmelidir. Kanaatim budur” dedi.

“BATIDAKİ GİBİ GİYİNENLER KENDİLERİNİ KÜLTÜRLÜ İNSANLAR ZANNEDİYORLAR”

İmam hatip okullarından rahatsız olan çevrelerin bulunduğunu söyleyen Şentop, “Onların esas rahatsızlığı imam hatip liseliler değildir. İmam hatip liselerinin muhtevasıyla ilgili bir hastalık var. Dine karşı, dindarlığa karşı, Türkiye’deki milletin temel değerlerine karşı olan, husumetlerini, düşmanlıklarını açıkça ifade edemeyenler imam hatip liselerine, imam hatip liselerinden mezun olan öğrencilere karşı bunu ifade ediyorlar. Doğal bunun bir kısmı bilinçlidir. Bir kısım insanoğlu neyin ne işe yaradığını bilerek ve kasten bunu yapıyorlar. Fakat büyük bir kısmı da bilgisizlik sebebiyledir. Bundan dolayı Türkiye’de yüzünü batıya çeviren, batıdaki insanoğlu benzer biçimde giyinenler, yüzünü, gözünü, saçını, kaşını batılı insanoğlu benzer biçimde yapanlar kendilerini çağıl, bilgili, akıllı, kültürlü insanoğlu olarak zannediyorlar. Bunlar mühim seviyede bir tek kendi içinde bir araya geldiklerinde ve hep birbirlerinin görüşlerini teyit eden konuşmalar yaptıkları için de kendileri dışındaki dünyadan oldukca büyük seviyede habersizler. Neler olup bittiğini değişik dünya görüşüne haiz olanların yasayış tarzına haiz olanların neler bildiğini, informasyon, kültür ve zeka derecesini ölçmekten, anlamaktan, takdir etmekten acizler. Bunu büyük anlamda bilgisizlik olarak ifade ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Yangında ikinci kattan atladı, durumu ağır

Yangında ikinci kattan atladı, durumu ağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu