Tüm Yazılar

İki bin senelik dut ağacı görüntüsü ile dikkat çekiyor

-İki bin senelik dut ağacı görüntüsü ile dikkat çekiyor

YOZGAT – Yozgat’ın Çekerek ilçesine bağlı Kurtağılı köyünde 2 bin senelik olduğu rivayet edilen karadut ağacı görüntüsü ile dikkat çekiyor.

İlçeye 5 kilometre uzaklıkta bulunan Kurtağılı köyünde, her mevsim eşi olmayan güzelliğe dikkat çeken ve rivayete gore 2 senelik olduğu belirtilen karadut ağaçları garip görüntüsünün yanı sıra her yıl meyve vermeye devam ediyor.

Yöre halkı aileleriyle bu alana gelip yaşlı dut ağaçlarının gölgesinde serinleyip piknik yaparak zaman geçiriyor. Sıhhat açısından birçok faydasının bulunduğuna inanan yöre halkı reçel, şerbet yaparak karadut meyvesinden faydalanıyor.

Fransa’dan dinlence için geldiğini söyleyen Faruk Taşdemir, “Her geldiğimde burayı ne olursa olsun ziyaret ediyorum. Bu ağaçların ortalama 2 bin senelik olduğu söyleniyor. Meyvelerini topluyoruz ertesi gün geldiğimizde asla toplanmamış şeklinde, meyvesi bolca oluyor. Karadutun değişik bir aroması var. Dutların elimize bulaşan şiresini gene kendi yapraklarıyla temizliyoruz. Bu ağaçlar tüm yöre halkının ihtiyacını karşılıyor. Burada 5-6 ağaç var, gövdeleri birbirine girmiş vaziyette bulunuyor.” dedi.

Köy halkından Ali Kırlı ise dut ağaçlarının 2 bin senelik bulunduğunu belirterek “burada 5-6 tane karadut ağacı var. Buraya gelir dutları toplarız, bu ağaçların 2 bin senelik bulunduğunu söylüyorlar. Burası fazlaca güzel bir yer. Her insanın gelip burayı görmesini tavsiye ederim. Her yıl gelirim buradan dut toplarım. K ve C vitamini açısından fazlaca varlıklı, sıhhat için dutları topluyoruz.” şeklinde konuştu.

Çekerek Yozgat Mahalli Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu