Tüm Yazılar

İhtiyaç sahibi ailelere nakit yardım yapılacak

Yüksek enflasyona karşı çalışanların gelirlerini artırıcı tedbirlerin yanı sıra, dar gelirlilere dönük toplumsal yardımların genişletilmesi de hükümetin gündeminde. Halihazırda devam eden aile destek programının kapsamı genişleyecek, naturel gaz yardımı bu yıl artırımlı şekilde uygulanacak, eğitim öğretim yardımı şeklinde adımlar masada.

Hafta başlangıcında gerçekleşen kabine toplantısında alınan ilke kararının peşinden, salı günü Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir araya gelmiş olarak, yeni dönemde hayata geçirilecek toplumsal yardımları ele aldı. İlk olarak eğitim öğretim yılı başlangıcında gerekseme sahibi ailelere nakit yardım yapılması planlanıyor. Aile Destek programı kapsamında gerekseme sahibi ailelere 12 ay süresince 450, 550 ve 600 lira ödeniyor. Aile destek yardımı da genişletilecek, sayıları artacak. Bunun için toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaynak aktarımı yapılmış oldu.

Geçtiğimiz yıl 100 milyar lira olan enerji sübvansiyonların bu yıl 200 milyar liraya yetişmesi umut ediliyor. Bu kapsamda naturel gaz desteği bu yıl yüzde 5 artırımlı olacak. Hem ev sahiplerine hem de kiracılara verilecek destek, 450 ile 1.150 lira içinde olacak. 216 liraya kadar verilen elektrik desteğinin de artırılması umut ediliyor. Bu yıl meydana getirilen toplumsal yardımlar, 145 milyar lirayı aşarak bütçeden yüzde 5,1 oranında paya ulaştı. Türkiye Aile Destek Programı kapsamında, 831 bin vatandaşa temmuz ayında 427 milyon lira destek sağlandı. Bu ay ise 1 milyar lirayı kabul eden ödeme gerçekleşecek.

Uzmanlardan enerji tasarrufu çağrısı

Uzmanlardan enerji tasarrufu çağrısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu