Tüm Yazılar

İçme suyu sisteminde su kaybı azalıyor

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamaya nazaran su kayıplarını en aza indirmek için 2014 senesinde çıkarılan yönetmelik sonrası yüzde 39 olan yitik oranı, yüzde 33,54´ü düştü. Hedeflenen yüzde 25 oranına ulaşılması halinde ise 10 milyon sözü geçen bir kentin 1 senelik ihtiyacı kadar su kaybının önüne geçilecek.

İçme Suyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği´nin 2014 senesinde yayımlanmasından itibaren, içme suyu sistemlerindeki su kayıplarının azaltılması için belediyeler tarafınca meydana getirilen çalışmalara hız verildi. Mevzuat gereğince 2023 yılına kadar büyükşehir ve il belediyeleri su kayıplarını en fazla yüzde 30 seviyesine, ilçe ve belde belediyeleri ise en fazla yüzde 35 seviyesine indirmekle yükümlü tutulmuştu.

2014 yılından bugüne dek içme suyu sistemlerindeki su yitik oranlarında azalmalar ve meydana getirilen emekler senelik raporlamalar ile Ziraat ve Orman Bakanlığı’nca takip ediliyor. Hedeflenen değerlere ulaşmak için planlanan emekler ve maliyetleri de iş termin planları vasıtası ile değerlendiriliyor.

Bu süreçte belediyelere teknik destek sağlayacak eğitimler düzenlendi. Yürütülen emekler sonucunda 2015 senesinde yüzde 39 olan su kaybı oranı averajı, 2021 senesinde yüzde 33,54 değerine ulaştı. Mevzuatın nihai hedefi olan yüzde 25 oranına ulaşılması halinde 10 milyon sözü geçen bir kentin 1 senelik su ihtiyacına karşılık gelen su kaybının önüne geçilebilecek.

 
 
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu