Tüm Yazılar

Her ay 1 milyon kişiye eğitim imkanı

Ulusal Eğitim Bakanlığınca yaşam boyu öğrenme çerçevesinde 81 ilde etkinlik gösteren 998 halk eğitimi merkezinden, 2022 yılının ilk yedi ayında 7 milyon 570 bin yurttaş yararlandı.

 

73 ALANDA 3 BİN 811 KURS

73 alanda 2 bin 748’i mesleki ve teknik, bin 63’ü genel olarak birçok alanda kurs imkanı bulunan halk eğitimi merkezlerinde, en fazla tercih edilen meslek kursları içinde “bilgisayar işletmenliği, ev tekstil ürünleri hazırlama, arıcılık, geleneksel el nakışları, elde Türk işlemeleri, hanım giysileri dikimi, dekoratif ahşap süsleme ve dekoratif ev takıları hazırlama” yer ediniyor.

 

SERTİFİKALAR E-DEVLET’TE

Halk eğitimi merkezleri tarafınca düzenlenen kurslara ilişik alınan tüm sertifikalara e-Devlet kapısı üstünden erişilebiliyor. Sertifika almaya yeni hak kazanan yada eski sertifikalarını yeniden almak isteyen vatandaşlar, halk eğitimi merkezlerine gitmeden kolaylıkla e-Devlet kapısı üstünden barkotlu sertifikalarını alabiliyor.

 

“VATANDAŞLARIMIZIN İSTEDİĞİ KURSU AYAKLARINA GÖTÜRMEK BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ”

Mevzuya dair açıklamalarda bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları kaydetti:

“Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak bir tek eğitim çağı nüfusuna eğitim hizmeti sunmuyoruz. Bununla beraber Türkiye’nin dört bir noktasına dağılmış 998 halk eğitimi merkeziyle de erişkin olan yurttaşlarımızın istediği kursları, istedikleri noktada ayaklarına götürüp bu hizmetten faydalanmasını birinci öncelik olarak alıyoruz. Senenin sonuna kadar 12 milyon vatandaşımızın bu kurslardan faydalanmasını sağlayacağız. Doğal, burada en mühim olan konulardan biri de kadınlarımızın bu halk eğitimi kurslarına rağbetleri, teveccühleri. Şu ana kadar kursiyerlerimizin ortalama yüzde 70’inin kadınlardan oluştuğunu görüyoruz. Onun için kadınlarımızın hem hayatta ayakları üstünde daha kuvvetli durabilmeleriyle ilgili hem de istihdama katılımlarıyla ilgili gereksinim duydukları her türlü kursu, halk eğitimi merkezleri üstünden kadınlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah, yıl sonuna kadar da bu süreçte 998 halk eğitimi merkezimizle tüm yurttaşlarımıza bir halde erişmenin mutluluğunu taşımış olacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu