Tüm Yazılar

“HDP’ye bakanlık” polemiği Millet İttifakı’nı bölüyor mu? Kılıçdaroğlu sessizliğini bozdu

Millet İttifakı’nda CHP’ İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” şeklindeki sözleriyle süregelen münakaşa devam ediyor.

İlk olarak İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu “Kime sordunuz da kime neyi veriyorsunuz? Biz bu şekilde bir şeye asla razı olmayız. PKK’ya terör örgütü diyemeyen ve terörle bağını kopartamayan HDP ile asla yol yürümeyiz” sözleriyle Tekin’e tepki gösterdi. İYİ Parti Yozgat İl Başkanı Metin Özışık ise CHP’li Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” sözlerine tepki göstererek partisinin il başkanlığı görevinden çekilme ettiğini deklare etti.

İYİ Parti lideri Meral Akşener ise mevzuya ilişkin açıklamasında “Sayın Gürsel Tekin oldukça tecrübeli kilit taşlarından birisidir. Bu şekilde bir cümle kurduğuna gore, kanaat belirttiğine gore partisinin görüşlerini iletiyor anlamına gelir. Şimdi biz o masada İYİ Parti olarak hiçbir partinin başka siyasal partilerle iyi mi ilişkiler kuracağına dair iyi mi ilişkiler kuracağına dair dayatmaya girmedik. İlişki de demeyelim yazışma diyelim, herhangi bir dayatmada bulunmadık. Bu ilişkilere saygı duyduk. Bizim de öteki siyasal partilerle olan iletişimize hepimiz saygı duymak zorunda.” dedi.

Bu tepkiler 6’lı masa ve Millet İttifakı’nda bir çatırdama olduğu söylentilerini de gün yüzüne çıkardı. Tekin’e CHP içinden de tepkiler gelirken, CHP lideri Kılıçdaroğlu ise net bir izahat yapmaktan kaçınıp 6’lı masa olarak kararları liderlerin alacağını belirtti.

Dün Ankara’da esnaf ziyareti meydana getiren Kılıçdaroğlu, bu söylentilere nokta koymak istercesine konuştu. CHP lideri, “Asla kimsenin kimliğini, yaşam tarzını, inancını sorgulamadan, bu ülkede her insanın 85 milyon insanoğlunun refah içinde yaşayacağı bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken Millet İttifakı olarak yapıyoruz, 6 lideriz orada. Tamamımız bu ülkede sulh, refah istiyoruz. Ayrışmayı değil, kavgayı değil; tam tersine birlikte olmayı, kuvvetli olmayı istiyoruz. Bizi ayırmak isteyenler, bölmek isteyenler başkaları; fakat biz ayrışmayacağız, biz bazılarının nispet yaparcasına karşı beraber birlikte olacağız, kucaklaşacağız. Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız. Kardeş kardeşi sorgulamaya başladı. Yetmiyor mu daha bu? Niye kucaklaşmıyoruz? Niye helalleşmiyoruz? İlla kavga mı edelim doğrusu birileri, elin oğlu avucunu ovuştursun? Kavganın zamanı değil şimdi beraber olmanın zamanı” ifadelerini kullandı.

Gözde Nur Bayar

Kemal Kılıçdaroğlu Meral Akşener 6’lı Masa Siyaset Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu