Tüm Yazılar

Gömü arazisinde elektrik üretilecek

Gömü arazisinde elektrik üretilecek. Amaç iklim değişikliği ile savaşım. Adım Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan.

ARAZİLERİ MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜ BELİRLEYECEK

Bakanlık, gömü taşınmazları üstünde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla irtifak hakkı tesis edilmesine yada kullanma izni verilmesine ilişkin usul ve esasları belirledi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı ve Ulusal Emlak Genel Tebliği yürürlüğe girdi. Buna gore Ulusal Emlak Genel Müdürlüğü’nce belirlenecek gömü taşınmazları üstünde güneş ve rüzgar enerjileri başta olmak suretiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla 29 yıla kadar irtifak hakkı tesis edilecek.

MADEN RUHSATI SAHİBİ,TARIM FAALİYETİ OLAN ÜRETECEK

Buna gore uygulamadan konut ve aydınlatma abone grubunda yer alanlar hariç, kendi gereksinim duydukları elektriği üretmek amacıyla maden yada jeotermal işletme ruhsat sahipleri, sanayiciler, kamu ve hususi hizmetler sektöründe yer edinen kişiler ve tarımsal faaliyetlerde bulunanlar yararlanabilecek. İrtifak hakkı ve kullanma iznine ilişkin ihaleler, devlet ihale kanunu uyarınca taşınmazın rayiç bedelinin yüzde biri üstünden açık artırmayla yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu