Tüm Yazılar

GSB yurt başvuruları açıklandı – Haberler

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB yurt başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz yer yerleştirmede tarihimizin en yüksek yerleştirme oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor il müdürlerinin de çevrim içi katılmış olduğu görüşmede GSB yurt müracaat sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim öğretim periyodu yurt başvurularına ilişin birinci faz emek verme neticelerini paylaşmak için toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla her alanda yüksek teveccühe mahzar bir altyapı ve yaşam alanı. Tüm gençlerimize onların kıymetli ailelerine ‘hoş geldiniz’ demek isterim.” diye konuştu.

Tüm çalışmaların veri odaklı şekilde ve tamamıyla bir sistem yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve uygulama olarak 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Yerleştirme sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci faz neticelerini sizlerle paylaşacağım. Temel hedefimiz üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini en etkin, verimli şekilde kuvvetli koordinasyonla yönetmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyleki devam etti:

“Üniversite açılış tarihleri il il değişik oluyor. Ikimiz de bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hummalı şefkatli bir emek verme var. Bu güzel emekleri güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Meydana getirilen başvurular, 12 kamu kurumu tarafınca dijital olarak çözümleme edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, gelir, başarı ve toplumsal durum kriterleri esas alınarak gene tamamen dijital ortamda, objektif şekilde bir puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapılmış oldu. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en yakın olmak kaydıyla yerleştirme yapılmış oldu. Eğer o yurtta yer yok ise en yakın öteki yurda yerleştirme yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz daha var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlamış olacak öğrencilerin şehre gelişleri benzer biçimde konuların bilhassa dikkate alındığını söylemiş oldu.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin de göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz yer yerleştirmede tarihimizin en yüksek yerleştirme oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağlamış olduğu yurt hizmetlerinin dünyada eşi benzeri yok. Biz yüzde 80’lik oranı hem de ilk fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha çok kapasiteye haiz yurt altyapımız var. Bu da gurur ve luk vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların sonunda her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle birlikte olacak. Faz, faz neticeleri açıklayacağız, yedek yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyleki tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak suretiyle 41 il merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların haricinde 10 ilimizde adam ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içinde ikinci faz neticelerini gene yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tüm Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana beraber olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına hep beraber çalışmaya devam edeceğiz. Tüm gençlerimize sonuçlarımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci en yakın şekilde takip etmeyi tavsiye ediyorum.”

Mehmet Kasapoğlu Ankara Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu