Tüm Yazılar

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yurt müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu içinde bulunan Yurt Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Yurt müracaat sonuçlarının birinci fazda yerleştirme oranın yüzde 80 bulunduğunu deklare etti. Toplantıya ek olarak dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“YURTLAR SÜRECİNİ DE ANALİZ, PLAN VE UYGULAMA OLARAK ÜÇ TEMEL BAŞLIKTA İNCELİYORUZ”

Yurt müracaat süreçlerini ‘çözümleme, plan ve uygulama’ olarak 3 ana başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, uygulama noktasında talebe yerleştirme işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık olarak tüm çalışmalarımızı veri odaklı bir halde tamamı ile bir sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini de çözümleme, plan ve uygulama olarak üç temel başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci faz neticelerini açıklayacağım. Temel hedefimiz, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini en akıcı şekilde, en verimli, kuvvetli bir koordinasyon ile gerçekleştirmek. Ilk olarak tüm başvuruların tamamı objektif bir halde ve dijital ortamda hazırlandığını ifade etmek isterim” diye konuştu.

BAŞVURULAR 12 KAMU KURUMUN DİJİTAL ALTYAPI VERİSİNDEN ANALİZ EDİLDİ

Müracaat sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz ki yeni eğitim öğretim yılı için başvuruları başlattık. Bunun için 12 kamu kurumu tarafınca, ÖSYM, YÖK, SGK, Hakkaniyet Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Gömü ve Maliye Bakanlığı, Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital olarak teyit edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, gelir, başarı ve toplumsal durum kriterleri esas alınarak dijital ortamda objektif bir halde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına en yakın bakanlık yurdundan adım atmak sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, yerleştirme aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk kez başlamış olacak öğrencilerin şehre geliş durumları bilhassa değerlendirildiğini söylemiş oldu.

“BİRİNCİ FAZDA YÜZDE 80’LİK KARŞILAMA ORANINA İMZA ATTIK”

Birinci fazda toplam yurt başvurularının yüzde 80’ini başarı ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Senelik bazda en fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin en yüksek yerleştirme oranını gerçekleştirdik. Ülke olarak birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağlamış olduğu yurt faaliyetlerinin dünyada eşi benzeri olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, ABD yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik bir karşılama oranı ile hem de birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 il tamamı ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde de ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak suretiyle bulunduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak suretiyle 41 il merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların haricinde 10 ilimizde adam ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler.”

(Oğuzhan Halil Özbek – İbrahim Çakmak /İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor

Mehmet Kasapoğlu gençlik Spor Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu