Tüm Yazılar

Evladım ‘Beni kurtarın’ der şeklinde bakıyor

Antalya’da 7 ay ilkin dünyaya gelen, doğumundan 20 gün sonrasında koronavirüse yakalanan Onur Andariman, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Covid Yoğun Bakım ünitesinde tedavi görmüş olduğu sırada solunum sıkıntısı çeken Onur bebek, entübe edildi. Solunum kaslarındaki anormallik sebebiyle birçok tarama testinden geçen Onur bebeğe, 1 aylıkken SMA Tip1 teşhisi koyuldu. 1,5 aylıkken trakeostomi (gırtlakta nefes alma deliği) oluşturulan Onur bebek, midesine hortum takılarak beslenmeye başladı. 2,5 ay yoğun bakımda tedavi gören Onur bebek, iyileşmesi üstüne evine gönderildi. Eve gittikten 3-4 gün sonrasında kalbi duran Onur bebeği, anası Sultan Andariman kalp masajı yaparak hayata döndürdü. Evde solunum aletine bağlı yaşayan Onur bebek için valilik onaylı bağış kampanyası başlatıldı. Şu ana kadar Onur bebeğin tedavisi için lüzumlu paranın bir tek yüzde 1’lik kısmı toplanabildi.

Sultan Andariman, Onur’un 41’inci haftalıkken sıhhatli bir bebek olarak dünyaya geldiğini söyledi. Oğlunun 20 günlükken koronavirüse yakalandığını belirten Andariman, “Oğlumun Covide yakalanması bizim için hem iyi hem fena oldu. Covide yakalandığı için solunum kaslarını, yutkunma refleksini tamamen yitirdi. SMA hastalığı burada ön plana çıkmış oldu. 2,5 ay yoğun bakımda kaldı. 1,5 aylıkken trakeostomi açıldı ve midesine giden hortumlar takıldı. 2,5 ay sonrasında evladımızı eve getirdiğimizde kalbi durdu. 112’yi aradım. Bu sırada ambulans ekibinin bana söylediği şeklinde oğluma kalp masajı yaptım ve hayata döndürmeye çalıştım. Ambulans geldi ve oksijen tüpümüz bitti. O denli güçlük yaşadım ki Onur mosmor bir halde kaskatı kaldı. Oldukca şükür hayata döndürdüm” dedi.

‘8 CİHAZLA YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR’

Onur’un 7 aylık bulunduğunu belirten Andariman, “Onur yoğun bakımdan çıktığında 5,5 kiloydu. Hala 5,5 kilo. Maalesef kilo alamıyor. Her gün kasları eriyor. Yalnız ellerini oynatabiliyor. Düzgüsel bir bebek şeklinde ayağını, boynunu rahat bir halde oynatamıyor. Bu da benim için oldukca acı verici. Şu an 7 aylıkken ek gıdayla beslenmesi gerekiyor. Ablasının saçını çekmesi gerekiyor. Ablasıyla yeni yeni oyunlar oynaması gerekiyor fakat maalesef Onur yatağa mahkum, 8 cihazla yaşam mücadelesi veriyor. Bu da her anne şeklinde beni aşırı derecede üzüyor. Bir evladım koşup yürüyüp her şeyi yiyebiliyor, bir evladım yatağa mahkum” diye konuştu.

‘KAYBEDECEK 1 DAKİKASI YOK’

Onur bebeğin bir an ilkin sağlığına kavuşmasını istediğini aktaran Sultan Andariman, “Bir an ilkin ilaca ulaşmak istiyoruz. Şu an 7 aylık, 5,5 kilo. 2 yaşlarındayken 13 kiloyu aşmaması gerekiyor. Şundan dolayı giden kasları geri getiremeyebilir ilaç. Hastane bu sınırları aşarsak kabul etmiyor. Bir an ilkin ilacına ulaşması gerekiyor. Her gün kas kaybı yaşıyor. Oysa kaybedecek 1 dakikası bile yok. Evladımın artık bir şeyler yiyip içmesini isterim. Midesinden hortumlarla beslemek oldukca zoruma gidiyor. Aç kalmaması için beslemeye çalışıyorum. Maalesef canı yanıyor. Her dakika gözlerimin önünde eriyor. Tıkanmayla uyanıyor. Mosmor kalmış olduğu zamanlar oluyor” dedi.

‘AĞLAMALARI BİLE SESSİZ’

Onur bebek için 4 ay ilkin valilik onaylı kampanya başlattıklarını söyleyen Andariman, “Maalesef kampanyada yüzde 1’e ulaşabildik. Gönüllü abiye ve ablaya oldukca ihtiyacımız var. Evladımızın kurtulabilmesi için bizim oldukca kişinin azca parasına ihtiyacımız var. Hepimiz duyarlı olur, evladımızı görürse daha çok kas kaybı olmadan, acı çekmeden ilacına bir an ilkin kavuşabilir. Evladım gözlerimize her baktığında, ‘Beni kurtarın’ der şeklinde bakıyor. Ağlamaları bile sessiz. Evladım yanımda fakat hortumlar ve cihazlar sebebiyle kucağıma alamıyorum. Kucağıma almaya hasretim. Sesini bir tek 20 gün duyabildim. Lütfen evladımı bana geri verin” diye konuştu.

‘KAMPANYA ÇOK YAVAŞ İLERLİYOR’

Onur’un hurdacılık icra eden babası Emrah Andariman (27) ise “Her anne ve babanın istediği şeklinde oğlumun sağlığına kavuşmasını isterim. Her babanın olduğu şeklinde benim de oğlumla hayalim var. Onur benim ikinci çocuğum ve ilk adam evladım. Oldukca şükür bir kızımız var fakat ilk adam sevgisini yaşayamadan hastalığını öğrendik. 7 aydır bu hastalıkla uğraşıyoruz. Oğlumun kampanyası oldukca yavaş aşama kaydediyor. Bizlerden sonrasında süregelen öteki evlatların kampanyaları şu an yüzde 50-60’a gelmişken benim çocuğumun kampanyası yüzde 2 bile olmadı. Bu yüzden destek bekliyoruz. Bir an ilkin oğluma istediğim ayakkabıyı giydirebilmek şeklinde kendi çocukluğumda yapamadığım şeyleri ona yaşatmak isterim. Okusun, devletine milletine yararlı bir insan olmasını isterim” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu