Tüm Yazılar

Ev sahibi ve kiracıya arabulucu formülü

Kira alacakları, kat mülkiyeti uyuşmazlıkları, komşuluk hukuku ihtilafları…. Artık tüm bu başlıklar için oluşturulan davalarda arabulucular devrede olacak. Mevcut şartlarda ev sahibi kiracı içinde kira sebebiyle yaşanmış olan uyuşmazlıklar sebebiyle yargı yolu açık. Barış Hukuk Mahkemelerine bu davalar açılıyor. Hakkaniyet Bakanlığının verilerine gore, 2020 senesinde Barış Hukuk Mahkemesinde 28 bin kira tahliyesi davası açıldı. 2021 senesinde ise aynı mahkemeye 36 bin kira tahliyesi davası açıldı. Sadece geçmiş yıllardan devam eden davalar da var. Dava süreçleri uzadıkça mevcut dava sayıları da artıyor.

Hükümet geçtiğimiz dönemde kira artışlarına yüzde 25 üst sınır getirdi. Oluşturulan davalara bu üst sınır sebebiyle yaşanmış olan husumetler de eklendi. Bakanlık tüm bu dava süreçlerini kısaltmak, kira ile ev sahibi arasındaki uyuşmazlıkların daha azca maliyetli ve daha süratli çözülmesi için arabuluculuk sistemini devreye almaya hazırlanıyor.

Kat mülkiyeti uyuşmazlıklarında ise gene Barış Hukuk Mahkemelerinde dava açılıyor. Ana taşınmazın duvarlarına koyulan reklam panolarıyla ilgili kat malikleri arasındaki uyuşmazlıklar, kat malikleri kurulunda karar alınması esnasında yaşanmış olan uyuşmazlıklar, kat iyelik kanunu çerçevesinde apartmanda açılması yasak olan işyerlerinin açılması esnasında yaşanmış olan uyuşmazlıklar, apartman aidatları ve giderlerle ilgili borçların ödenmesi esnasında yaşanılan uyuşmazlıklar şeklinde konulardan davalar açılıyor. Bu davalar içinde arabulucular devrede olacak.

Düzenleme yeni davalar da mahkeme süreci başlamadan arabulucular devrede olacak. Mevcut bu başlıklarda açılmış olan tüm davalar da arabuluculara devredilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu