Tüm Yazılar

Eski siyasetçilerin de gündemi Erdoğan oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde Yunanistan ile ilgili olarak tekrarladığı “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözlerinin “şifrelerini çözmek” için yoğun tartışmalar yapılıyor. Yunanistan’da eski bakan ve siyasetçiler de irdelemenin içine girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine tepki gösterdi.

Müdafa Eski Bakanı ve Genelkurmay Eski Başkanı Evangelos Apostolakis, Skai televizyonuna “’Erdoğan, oyun oynamıyoruz, ciddi konuşuyoruz.’ mesajı veriyor. Şunu iyi bilmeliyiz ki, bu söylenenleri ciddiye almamız gerek. Erdoğan ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ derken, Türkiye’nin istediği şekilde, Ege’nin paylaşılmasına iyilikle razı olmamamız halinde, bunu muhtemelen zorla yaptıracağı tehdidinde bulunuyor” dedi.

Apostolakis, “Erdoğan’ın, Türkiye’deki iç siyasal durum sebebiyle bu şekilde konuştuğunu korumak için çaba sarfetmek son aşama riskli bir düşüncedir. Türkiye, metodlu ve strateji ile hareket eder” ifadesini kullanan Apostolakis ”Normal olarak sessiz kalamayız. Sadece, Türkiye bu aşamada, gerginliği Yunanistan’ın tırmandırmasını istiyor olabilir. Bundan dolayı dikkatli olmalıyız. Türklerin oyununa gelmemeliyiz. Abartıya, Arslan kesilmelere gerek yok. Soğukkanlılık ve ciddiyet gerek” şeklinde konuştu.

Başbakan Kiriakos Miçotakis’in ablası, eski dışişleri bakanlarından Dora Bakoyanis’de gene Skai televizyonuna konuştu. Bakoyanis, “Yunanistan’ın cevabı oldukça açık. Erdoğan ne gece ne de gündüz gelebilir. Şu sebeple alacağı cevabın maliyeti devasa yükseklikte olacaktır. Yunanistan’ın yanıt vermeyeceğini zannediyorsa, hata yapıyor. Erdoğan’ın saldırması ihtimali bulunmadığına inanıyorum. Zor bir dönemden geçeceğiz. Büyük bir gerginlik süreci yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Dora Bakoyani ek olarak, “Erdoğan’ın adalarımıza saldıracağı hava civadır.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu