Tüm Yazılar

Erdoğan gerçek bir devlet adamı

HİLKEN DOĞAÇ BORAN: Ukrayna birçok köyü geri aldığını ve Rus güçleri geri püskürttüğünü duyurdu. Karşı taarruzun iki cephede ilerlediğini görüyoruz. Biri Harkiv civarlarında, diğeri ise Herson’a doğru. Cephedeki durum nedir?

“DESTEKLERİ İÇİN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜRLER”

PETRO POROŞENKO: Bir kere bu, 24 Şubat’tan bu yana iki yönde konuşlanan en büyük Ukrayna askeri varlığı. Tüm ülke şu anda tek bir kelime ile yaşıyor: karşı saldırı. Buradaki faktörler oldukça mühim. Bundan dolayı Ukrayna’nın sofistike ilerleyişi, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin kendine özgü potansiyelini ortaya koyuyor. Buradan Türk ortaklarımıza Bayraktar dahil olmak suretiyle bizlere etkili silahlar sağladıkları için teşekkür etmek isterim. Bayraktar’ı Türkiye ziyaretim esnasında, Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme sürecinde ben satın aldım. Hatırı sayılır sayıda yeni, yüksek teknoloji silahlarımız var. Tüm dünyaya yayılan bir Putin karşıtı koalisyon arkamızda. Bu koalisyon, Ramstein’da onay edildi. Dün zamanı bir görüşme yapılmış oldu. Burada pozisyonlarını güçlendirdiler. Durum yavaşça sadece istikrarlı bir halde aşama kaydediyor. Ukrayna Ordusu’nun cesareti, yeni dünya teknolojisi ve NATO ortaklarımızın etkili desteği yardımıyla bu neticeleri alabiliyoruz. Cenup’de başarıya ulaşmış noktalar var. Operasyon hala sürüyor. Ukrayna askerleri Kupinsk ve İzyum yönünde 50 Kilometre derinliğe ulaştı. 20’den fazla kasaba ve köy işgalden kurtarıldı. Rusya’nın Şubat 2022’den beri işgal etmiş olduğu topraklarımızı geri alıyoruz. Şunu da hatırlatmak isterim, ben Ukrayna Silahlı Kuvvetleri başkomutanıyken ikimiz de işgal altındaki Donbas’ın 3’te 2’sini işgalden kurtardık. Buna Mariupol, Severodonetsk ve Lısıçansk benzer biçimde birçok yer dahil. Bu yüzden Türkiye dahil Dünya’daki ve NATO’daki tüm ortaklarımızdan aldığımız destek ile 2014’teki başarıyı 2022’de de göreceğimizden inanırım.

HİLKEN DOĞAÇ BORAN: Zaporijya Nükleer Santrali’ni konuşmak isterim. Bildiğiniz benzer biçimde Atom Enerjisi Kurumu misyonu santrali ziyaret etti, içeride hala teknisyenleri var. Yayınladıkları raporda, nükleer felaketi önlemek için derhal güvenli bölge kurulması icap ettiğini vurguladılar. Ukrayna böylesi bir sonucun önüne geçmek için ne yapmayı planlıyor?

“PUTİN’İN NÜKLEER TERÖRİZMİ DURMALI”

PETRO POROŞENKO: Bir kere Atom Enerjisi Kurumu’nun misyonunu takdir ediyoruz. Bundan dolayı bu, Zaporijya’da ne olduğuna dair objektif ve bağımsız soruşturma. Misyondakiler kendi gözleriyle Rus askerlerini, top mermisi izlerini gördüler. Bu rapor tüm dünya için, Zaporijya’daki durumun ne kadar tehlikeli bulunduğunu ortaya koyan bir rapor. Derhal askerlerden arındırmalıyız, Putin’in nükleer terörizmini durdurmalıyız. Santral Ukrayna kontrolüne geçmeli, Ruslar tamamen çekilmeli. Aksi halde size şunu hatırlatayım: Zaporijya, Çernobil’den 10 kat daha güçlü bir santral. Nükleer terörizm tehdidi yalnız Ukrayna, Rusya ve komşularımızla sınırı olan değil. Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye kadar tüm Avrupa tehlikede. Bu yüzden birlik içinde olmalıyız. Bir çözüm bulmalıyız. Buna BM Güvenlik Konseyi sonucu da dahil. BM sulh gücü operasyonu kurulmalı. Bu derhal alınması ihtiyaç duyulan etkili bir karardır.

HİLKEN DOĞAÇ BORAN: Arkanızda bir Putin karşıtı koalisyon bulunduğunu söylediniz. Sadece Putin karşıtı olmanın da bir bedeli var. Bildiğiniz benzer biçimde Rusya, Avrupa’ya Şimal Akım 1 üstünden organik gaz akışını kesti. Avrupa Birliği, Rusya’yı enerjiyi Ukrayna’ya desteği engellemek için bir şantaj malzemesi olarak kullanmakla suçladı. Sizce kışın da yaklaşmasıyla Batı ülkeleri dayanabilecek mi? Yoksa dayanamayıp Moskova ile anlaşmaya varmaya mı çalışacaklar?

“RUSYA’NIN ENERJİ ŞANTAJLARI İŞE YARAMIYOR”

PETRO POROŞENKO: Bakın bu mevzuda oldukça net olmak isterim. Putin enerjiyi şantaj olarak kullanmıyor. Enerjiyi tabanca olarak kullanıyor. Zaporijya’da bunu görüyoruz. Aynısı organik gaz ve petrol tedariki de ilgilendiriyor. Putin yanılıyor. Bundan dolayı Avrupa’ya ve Dünyaya istila etmek, enerji üstünden şantaj yapmak işe yaramıyor. Bundan dolayı mevcut şartlarda bahaneler bularak Rus organik gazını kabul eden hepimiz bir şeyi iyi düşünmeli. Rus gazının peşinden Rus tankları da gelir. Durum böyleyken gazın fiyatı asla mühim olmamalı. Bunu söylemek benim hakkım ek olarak. Bundan dolayı Ukrayna Cumhurbaşkanı olduğum dönem 2015’te Rusya’dan organik gaz ve elektrik almayı bıraktık. Putin Ukrayna’nın Rus gazı olmadan yaşayamayacağını söylediğinde bunun aksini kanıtladık. Ukrayna ekonomisinin daha etkili bulunduğunu gösterdik. O saatten sonrasında kimse Ukrayna’yı gaz ya da elektrik çalmakla suçlayamadı. Kimse bizlere şantaj yapmış olup Aralık’ın sonunda vanaları, şalterleri kapatamadı. Rus gazına bağlılık ne kadar azalırsa dünya o denli güvenli olur. Bu yüzden bu bedeli bir kere ödemeliyiz.

HİLKEN DOĞAÇ BORAN: Türkiye’nin bu çatışmadaki görevi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Türk arabuluculuğunda Rusya ile masaya oturmak için bir yol var mı?

“ERDOĞAN GERÇEK BİR DEVLET ADAMI”

PETRO POROŞENKO: Cumhurbaşkanınız Erdoğan’ı senelerdir tanıyorum. Dostuz. Kendisine başkanlığım döneminde bizlere verdiği destek için teşekkür ediyorum. Başta Kırım tatarlarına yönelik tavrı ve yarımadanın yasadışı bir şekilde ilhak edilmesini tanımadığı için. Şimdi de tarihimizin en sıkıntılı döneminde bizlere hususi tabanca ve gözlem sistemleri sağlamış olduğu için. Kendisi gerçek bir devlet adamı. Bilge biri. Bunu kanıtladığı başka bir nokta daha var. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri, Rusya’nın Ukrayna’nın limanlarını ablukaya alarak yol açmış olduğu küresel açlık krizine çözüm getirdi. Bu yalnızca Erdoğan’ın şahsen dahil olması yardımıyla gerçekleşti. Putin daha geçen gün Vladivostok’ta yapmış olduğu konuşmada limanların açılmasından memnun olmadığını dile getirdi. Ukraynalı tahıl ile ilgili mesnetsiz iddialar ortaya attı. Yalnızca Türkiye Cumhurbaşkanı’nın hususi görevi burada oldukça mühim. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tahıl Koridoru’nu açmak için kullandığı yöntem ile Zaporijya’nın askerden arındırılmasının yolunu yapması için şu anın iyi bir süre bulunduğunu düşünüyorum. Böylece açlık krizini çözdüğü benzer biçimde nükleer krizi de engelleyebilir. Müzakereler mevzusunda ise ilkin Rusya tüm askerlerini işgal etmiş olduğu bölgelerden çekmeli. Ondan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla kıtanın güvenliği mevzusu görüşme edilebilir. Buna Rusya için güvenlik garantileri de dahil. Bundan dolayı Ukrayna NATO üyesi olacağı için bunlara ihtiyacımız olmayacak. Dünyanın en büyük üçüncü nükleer cephaneliğinden gönüllü olarak vazgeçtiğimiz için, NATO üyesi olmayı hak ettiğimizi düşünüyorum. NATO üyeliği mevzusunda, savaşı bitirme mevzusunda Türkiye’ye güveniyoruz. Sizin rolünüz oldukça mühim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu