Tüm Yazılar

Eline taş düştüğünü sandı, bitkin mermi çıktı

İstanbul’dan dedesini ziyaret etmek için Trabzon’a gelen Komut Yuşa Atıcı, 11 Ağustos 2021’de Yeşilbük Mahallesi’nde, aile üyelerinin fındık toplamış olduğu bahçede ansızın düştü. Kanlar içinde kalan Komut, sıhhat ekiplerince Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan Atıcı’nın sağ kulağının arkasından bitkin merminin giriş yapmış olup, omuriliğine saplandığı tespit edildi. Ameliyata alınan Atıcı, tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı. Soruşturma başlatan polis ekipleri, silahı ateşleyen kişinin belirlenip, yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.

AİLENİN MÜCADELESİ KAMPANYAYA DÖNÜŞTÜ

Komut Yuşa’nın ailesi ve babası Mustafa Atıcı, oğlunu kaybettikten sonrasında silahlı luk gösterilerine karşı savaşım başlattı. Trabzonspor’un da destek verdiği savaşım, ‘Mutluluğa kurşun sıkma’ kampanyasına dönüştü. Internasyonal boyut da kazanan kampanya, İçişleri Bakanlığı’nın desteğiyle ülke geneline yayıldı.

İLK VAKA 5 AY SONRA

Bilhassa Trabzonspor’un geçen sürem şampiyonluğu ve sonrasında alınan güvenlik önlemleri ile pozitif netice veren ‘Mutluluğa kurşun sıkmayın’ kampanyasından ortalama 5 ay sonrasında kentte ilk kez bitkin mermi vakası yaşandı. Sürmene ilçesi Çarşı Mahallesi’nde 22 Ağustos’ta otobüs durağında beklediği sırada elinde ansızın acı hisseden Mehmet İskender, sol avucunun kanadığını fark etti. Kanı arkadaşının yardımıyla temizleyen İskender, Sürmene Devlet Hastanesi’ne gitti. Tedaviye alınan İskender’e çekilen röntgende, avucuna bitkin merminin saplandığı tespit edildi. Mermi çekirdeği elinden ameliyatla alınan İskender, taburcu edildi. Polis ekipleri, vakayla ilgili araştırma başlattı.

‘DURUMU İYİ’

Sürmene Devlet Hastanesi Başhekimi Osman Yoloğlu, röntgen filmimizde mermi tespit ettiklerini belirterek, “Elinde ağrı hissettiğini söyleyen hastamızın elinde de bir yarası vardı. Yaptığımız tetkikler sonrası elinde, mermi çekirdeği bulunduğunu tespit ettik. Hastamızı derhal ameliyata aldık ve elinden mermi çekirdeğini çıkarttık. Durumu, oldukca şükür iyi” diye konuştu.

O anları özetleyen Mehmet İskender de eline taş düştüğünü zannederek “Durakta beklerken elimde birden ağrı hissettim. Sonrasında elimde kan gördüm. Ilkin elime taş düştü sandım. Elimi temizleyip, hastaneye gittik. Röntgen çektiler. Elimde mermi olduğu tespit edildi. Ameliyata aldılar. Rastgele sıkılan mermiler illa yere düşüyor ve insanlara zarar veriyor. Mermi başka bir yerime de gelebilir, yaşamsal tehlikem olabilirdi. Artık insanoğlu, bu mevzuda duyarlı olmalı” dedi.

Anne Sefahat İskender ise “Çocuğum bitkin bir mermi ile yaralandı. Tanrı korudu. Mermi başka bir yerine de gelebilirdi. Tanrı hiç kimseye yaşatmasın. Benim cenazem de olabilirdi. Bu kurşunu atan kişiye bu olsaydı ne olurdu? Kimse artık havaya ateş etmesin. Bu mermi başkalarının canını yakıyor” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu