Tüm Yazılar

Elazığlı Üretici: “Kesilen Hayvanlar Küpeden Düşürülmediği İçin Hayvan Sayısı Fazla Görünüyor”

Elazığ‘da kesim ve et satışı icra eden Halim Akbulut, Ziraat Bakanlığı’nın açıklamış olduğu verilerin aksine hayvan sayısında düşüş bulunduğunu belirtti. Akbulut, besicilerin maliyetler sebebiyle hayvanlarını besleyemediğini, kesilen hayvanlarının küpelerinin düşürülmemesi sebebiyle sayının fazla göründüğünü ileri sürdü.

Ziraat Bakanlığı, büyükbaş hayvan sayısında artış bulunduğunu açıklamıştı. Elazığ’da kesim ve et ihracatı icra eden Halim Akbulut, bakanlığın açıklamış olduğu rakamların doğru olmadığını belirterek, kesilen hayvanların küpesi düşürülmediği için canlı göründüğünü kaydetti. Akbulut, şöyleki konuştu:

“KESİLENLERİN KÜPESİ DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN HAYVAN SAYISI FAZLA GÖRÜNÜYOR”

“İstanbul, Ankara, İzmir ve bu son 15 senedir de Karadeniz’e et veriyorum. Türkiye’de 2015’e kadar da oldukça muntazam bir halde yeterliydi. Dışarıdan getirdikleri et de besiciyi memnun ediyor, edebilecek şekilde geliyordu. Yetiştirici yada tüketici ikisi de birbirini dengeleyip ikisi de memnundular. Fakat 2016-2017’den sonrasında sıkıntılar başladı. Türkiye’deki hayvan kıtlığı, besicinin gereksinimleri görülmedi. Yemlerin pahalı olması sebebiyle gittikçe günden güne kötüye gitti. Ondan sonrasında köylü bıraktı. Büyük çiftlikler kurtarabildi kendini, fakat düzgüsel besici, bundan 40-50 baş dolduran yurttaş gittikçe küçülttü yada yok oldu. Ziraat Bakanımızın geçen gün televizyonlarda hitabı vardı. ‘Türkiye’de biz büyük başı arttırdık’ dedi. Ben buna katılmıyorum. Katılmamamın sebebi ben bu işin içindeyim. Kesilen hayvanların yüzde sekseni, küpesi düşürmediği için canlı görünüyor. Bu tarz şeyleri arasınlar, tespit etsinler. Eğer bir ahırda 200 baş görünüyorsa, gitsinler hakikaten orada 200 baş hayvan var ise, doğrudur. Orada 200 baş olan yer, ben gittiğimde oradan 50 baş sayıyorum. Bu sıkıntıların bir türlü çözümünü yapamadılar.

“SON İKİ SENDEDİR YÜZÜ GÜLEN BESİCİ GÖRMEDİM”

Ben son 2 senedir bana malını getirip kesen, kantardan çıkıp fişini alıp yüzü güleni görmedim. Doğrusu hepsinin bu yıl 100 tane hayvan büyükbaş kesen adam 50 tane alamaz oldu. Artık bilemiyorum, hükümetimiz buna bir umar, çözüm getirmeli. 1 kilo arpa geçen yıl bu vakitlerde 3 bin liraydı, bugün 7 bin. Tüm bu problemler sorun. Devletin buna bir an ilkin el atması gerekiyor. Gittikçe, günden güne ağırlaşıyor, bitme noktasına getiriyor besiciyi. Bizim mağazalar da diyor ki şimdi ben mağazalarda bu fiyata ucuz ev sattırıyorum. Mağazada ucuz et sattırıyorsa bu fiyatı yerinde düşürsün. O alıyorsa 100’e, satıyorsa 80’e tarafındaki yetişen kasap alıyorsa 100’e; o eti 120’ye satacak ki kendini kurtarsın. Doğrusu bir taraftan vatandaşa ucuz et yediriyorum da diğer yanda da esnafı bitirmek doğru bir şey değildir. Ben buna katılmıyorum, bunun bir an ilkin bunun hepsini bir çözün.

“VATANDAŞA UCUZ ET YEDİRİRKEN ESNAFI DA DÜŞÜNMEK LAZIM”

Eğer her insana ucuz bir şey yaptırmak istiyorsa, her insana kolaylıkla evine ekmek götürmesini istiyorsa, esnafı da düşünmesi lazım.  Bir taraftan vatandaşa ucuz et yediriyorsa, diğer tarafta esnafı da kurtarmak zorunda. Orada 70-80 liraya et satıyorsa kasabın maliyeti aslına bakarsanız 120 liradır. 120 liraya et alan adam ya dükkanını kilitleyecek ya da ülkede ne kadar esnaf var ise o süre hepimiz kapatsın çekip gitsin. Bu da vatandaşlara acaba karşılayabiliyor mu? Acaba vatandaşlar bu ihtiyacını görebiliyor mu bunu? İnşallah bir an ilkin düzeltmesini istiyoruz. Et kurumları mağazalarında ucuz değil de buna genel olarak bir çözüm getirmesini istiyoruz. Bunun için bir an ilkin bunu geciktirmeden genel bir çözüm getirmeleri gerekiyor.”

Karadeniz Türkiye Elazığ Mahalli Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu