Tüm Yazılar

Elazığlı ayakkabı tamircisi eğitim aşkıyla iki mezuniyet belgesi aldı, üçüncüsü de yolda

Elazığ‘da maddi nedenlerle liseden mezun olduktan sonrasında üniversite hayalini erteleyen ve ayakkabı tamirciliği yaparak ailesinin geçimini elde eden Mehmet Kazar, okuma aşkıyla üçüncü diplomasını almaya hazırlanıyor.

Çocuk yaşlarda ayakkabı boyayarak aile bütçesine katkıda bulunan Kazar (47) liseden mezun olduktan sonrasında maddi nedenlerle eğitimini sürdüremedi.

Ayakkabı tamirciliği yaparak geçimini elde eden Kazar Yeni Mahalle’de 15 metrekarelik dükkanda mesleğini sürdürüyor.

Bu süreçte evlenen ve baba olan Kazar, içinde ukde kalan eğitimini sürdürmek için hem ayakkabı onarım etti hem de üniversite sınavına hazırlandı.

Ilkin Fırat Üniversitesi Keban Meslek Yüksekokulu Su Ürünleri Programını bitiren Kazar, sonrasında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu.

Anadolu Üniversitesi Internasyonal İlişkiler Kısmı son derslik talebesi Kazar, bu süreçte 13 değişik alanda oluşturulan mesleki kursa katılarak sertifika aldı.

“İçimde hep okuma hevesi vardı”

Kazar, AA muhabirine, 12 yaşlarında ayakkabı boyacılığına başlayarak ailesine destek bulunduğunu, kendi imkanıyla ortaokul ve lise eğitimini tamamladığını söylemiş oldu.

Katılmış olduğu üniversite sınavında iyi bir puan almasına karşın maddi durumu elvermediği için o yıl tercih yapamadığını özetleyen Kazar, “Okumak içimde ukde kalmıştı. İçimde hep bir okuma hevesi vardı.” dedi.

Kazar, aradan 4 yıl geçtikten sonrasında yeniden okumaya karar verdiğini belirterek, bir taraftan ayakkabı onarım ettiğini öteki taraftan sınava hazırlandığını açıkladı.

2 mezuniyet belgesi aldığını, üçüncü diplomayı almak için de oldukça çalıştığını dile getiren Kazar, “Şu an son sınıftayım. 4-5 dersim kaldı. Onları da verince inşallah mezun olacağım. Mesleğimi sevmiş olarak yapıyor, ailemi de mağdur etmiyorum. Bu şekilde 2 üniversite bitirdim, üçüncüsü de bitmek suretiyle. Okumaya devam edeceğim. Hedefim adli bilişim mühendisliği bölümünde okumak.” dedi.

Kazar, okumayı oldukça sevdiğini, araştırmaya, yeni bilgiler öğrenmeye merak duyduğunu söylemiş oldu.

Yeni şeyler öğrendikçe mutluluk duyduğunu ifade eden Kazar, ek olarak ilgisini çeken alanlarda kurslara da katıldığını belirtti.

“Okuma aşkım devam ediyor”

Kazar, “Okuma aşkım devam ediyor. Bulduğum her fırsatta kitap okuyorum, ders çalışıyorum. Girebildiğim tüm sınavlara girerek kendimi deniyorum. Okul ile mesleğimi bir arada yürütmeye çalışıyorum, başarıya ulaşmış da oluyorum. Okumak güzel bir şey. İnsan öğrendikçe çevreye daha yararlı oluyor.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Üniversitesi Elazığ Çocuk Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu