Tüm Yazılar

Elazığ mahalli haberleri… Elazığ’da Bahar Turgut’u Öldürmüş olduğu İddia Edilen Zanlı, 1 Yıl Hapis Yattıktan Sonrasında Beraatına Karar Verilerek Tahliye Edildi: “Bu Iyi mi Hakkaniyet? Bu…

Elazığ‘ın Yazıkonak beldesinde, imam nikahlı olarak beraber yaşamış olduğu şahıs tarafınca silahla vurularak öldürülmüş olduğu iddia edilen 21 yaşındaki Bahar Turgut’un katil zanlısı Muhammed Ocak, yalnız bir yıl hapis yattıktan sonrasında beraatına karar verilerek tahliye edildi. Bahar Turgut’un babası Mehmet Ali Turgut, bu duruma tepki göstererek, “Kasten adam öldürmekten iyi mi beraat ediyor? Bu iyi mi hakkaniyet? Bu iyi mi hanım cinayetini önlemek? Türkiye’de hakkaniyet yok mu? Bugün bunu vurdu, yarın öbürünü vuracak. Özgür kaldı, elini kolunu sallayıp geziyor. Şu demek oluyor ki bu şekilde olmaz. Hem azmettirmek var hem rahatsız etme var hem katliam var. Bu iyi mi affoluyor? Şu demek oluyor ki insan yaşamı bu kadar mı ucuz? Bir yıl yattı, çıktı, hakimler saldı. Şu demek oluyor ki hakkaniyet buysa daha bir şey demiyorum” dedi.

Elazığ’da yaşayan 21 yaşındaki Bahar Turgut, geçen yıl ağustos babasının evinde silahla vurmuş halde bulunmuş, tüm müdahalelere karşın kurtarılamamıştı. Turgut’u ruhsatsız tabancayla vurarak öldürmüş olduğu öne sürülen imam nikahlı eşi Muhammed Ocak, tutuklanarak cezaevine konulmuş ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu cezanın istinaf mahkemesi tarafınca bozulması üstüne Ocak, beraatına sonucu verilerek tahliye edildi. Bahar Turgut’un ailesi, bu duruma tepki gösterdi. Bahar Turgut’un babası Mehmet Ali Turgut, şunları söylemiş oldu:

“Benim kızım, geçen yıl kaçarak evliliğe ilk adımını attı. Düğün yaptırdım, ondan sonrasında çocuğum evlerinde kaldı. Aradan bir ay geçtikten sonrasında kızım bana dedi ki ‘Baba, beni kayınbabam rahatsız etme ediyor’. Dedim ki ‘Kızım iyi mi rahatsız etme ediyor?’ Dedi ki ‘Vallahi rahatsız etme ediyor’. İnanamadım başta, dedim ki ‘Yalan söylüyorsun’. Kızım da dedi ki ‘Baba bekle, sabah 10’da gene beni arayacak’. Kayınbabası aradı, başta kızımı yoklayarak ‘Yanında kim var’ dedi. Kızım, ‘Kimse yok, annem mutfakta bulaşık yıkıyor’ dedi. Bu soruda kayınbaba ısrar edince kızım, yemin ederek ‘Vallahi annem mutfakta, babam balığa gitti, ben yalnızım’ dedi. Ondan sonrasında “İlişkiye girdin mi’ gibisinden sorular sordu. O anda oğlu da yanımızda oturuyordu, kızımın eşi. Oğlu, telefonu elinden çekerek babası ile tartıştı. Bu vaka bu şekilde 1-2 ay sürdü. Beni tehdit ederek, ‘Senin çocuğunu vurdurtacağız’ dediler. Ben de ‘Evladıma kimse bir şey yapması imkansız. Benim evimde, benim yanımda durduk yere iyi mi benim çocuğumu vuruyorsunuz’… Aradan birazcık vakit geçtikten sonrasında adam, gidip babasından bir tabanca ve 6 bin para aldı. Bir gece evime geliyor, cuma günü, cuma namazı saatlerinde, çocuğumun kafasına sıkıyor.

“KASTEN ADAM ÖLDÜRMEKTEN 25 YIL ALAN ADAM TAHLİYE OLDU”

Şimdi Nisan’ın 7’sinde bu, 25 yıl hapis yedi. Dün mahkemeye çıktık, adam beraat etti. Kasten adam öldürmekten iyi mi beraat ediyor? Bu iyi mi hakkaniyet? Bu iyi mi hanım cinayetini önlemek? Türkiye’de hakkaniyet yok mu? Bugün bunu vurdu, yarın öbürünü vuracak. Özgür kaldı, elini kolunu sallayıp geziyor. Şu demek oluyor ki bu şekilde olmaz. Hem azmettirmek var hem rahatsız etme var hem katliam var. Bu iyi mi affoluyor? Şu demek oluyor ki insan yaşamı bu kadar mı ucuz? Bir yıl yattı, çıktı, hakimler saldı. Şu demek oluyor ki hakkaniyet buysa daha bir şey demiyorum. Söyleyeceğimiz bir şey yoktur. Adam dün mahkemeden yüzümüze gülerek tahliye oldu, gitti. Kasten adam öldürmeden 25 yıl yiyen adam, dün tahliye oluyor. Şu demek oluyor ki o vakit millete şey veriyorlar; ‘git adam vur gel, bir yıl yat, git evinde otur’. O biçim. Hanım cinayetlerini bakanlarımız bu biçim mi açıklıyor? Benim çocuğum avantaya gitti. Parası olan işini götürüyor, parası olmayan da evinde oturup ağlayarak başını önüne eğiyor. Bu biçim olmaz. Bu Türkiye’de bu şekilde hakkaniyet olmaz. Haksızlık oldukca oluyor. Ben, her insana de söyledim, her merciye de başvurdum, kimseden de ses çıkmadı. Çocuğum öldüğüyle kaldı, bu biçim olmaz. Adaletse biz adalete inanmazlık etmiyoruz, bunda bir yanlışlık var. Yarın bir taneyi daha vurursa sebebi bunlardır. Kabahat makinesini dışarı salıp, sonrasında ‘iyi hal gösterdin cezaevinde’ bilmiyorum ne. Şu demek oluyor ki bu şekilde olur mu? Ben esasen dört duvar arasındayım, iyi mi iyi hal göstermeyeyim ki. Dört duvar içinde ne yapabilirim ki? 7.65 ruhsatsız silahla kızımı vurdu, daha ilkin de suçları vardı.”

“BUGÜN BAHAR’A YAPILAN, YARIN BAŞKASININ KIZINA OLACAK”

Yeğeninin intihar etmediğini, öldürüldüğünü ifade eden Hafize Kaçmaz ise tüm kanıt cinayeti göstermesine karşın katil zanlısının beraat etmesinin vicdanları yaraladığını söylemiş oldu. Bahar Turgut’un halası Hafize Kaçmaz, şunları söylemiş oldu:

“Geçen yıl baharda kaçarak gitti. Düğün günü bile bana dedi ki ‘Hala, beni tehditle tutuyorlar’. ‘Gel beraber gidelim’ dedim. ‘Hala, ben gelirsem kardeşlerimi öldürecek’ dedi. Birkaç gün geçtikten sonrasında yeniden evine gittim. ‘Hala ya beni öldürecek ya kardeşlerimi öldürecek’ dedi. ‘Kızım’ dedim, ‘korkma’. Yanına gittiğim vakit korkudan hiçbir şey söyleyemiyordu. Geldim, birkaç gün sonrasında,15 gün sonrasında dediler, ‘Bahar ölmüş, kendini vurmuş’. Şahitli ispatlı adamı içeri aldılar, adam öldürmeden içeri aldılar. Fakat dün meydana gelen mahkemede adam yüzümüze gülerek içeriden çıktı, beraat etti. Ben, yeğenimin kanının yerde kalmasını istemiyorum. Bugün ona meydana getirilen, yarın benim kızıma olacak ya başkasının kızına olacak. Bu çocuğun her suçtan, her türlü suçtan kaydı var. Ben adalete güveniyorum, yeğenimin kanının yerde kalmasını isterim. Başka Baharlar solmasın.

ADALET BÖYLE OLAMAZ”

Bahar Turgut’un kız kardeşi Ceylan Turgut ise ablasının zorla evlendiğini, daha ilkin de eşinden görmüş olduğu sertlik sebebiyle bebeğini kaybettiğini söylemiş oldu. Ceylan Turgut, şöyleki konuştu:

“Kardeşim, çocuğun birine firar etti. Sicili bozuk, tehditle kardeşimi götürdü. Kardeşim onlarca defa bizlerden yardım istedi. Biz yanımıza aldık. Yanımıza almamıza karşın adam, içimize kadar sızdı, iyi insan görevi yaparak kardeşimi katletti. Ben, vurmuş olduğu anda tampon falan yaptım. Elimi çekiştirip duruyordu, ölmesi için çabalıyordu. Ben yaşatmak için çabalıyordum. Sonrasında bu insanın delilerini, kanıtlarını, her şeyini, suça ilişik tüm şeylerini… Ben yakalattırdım evladı. Kardeşimi de hayatta tuttum fakat kurtarılamadı. Bu çocuk, tüm delillere karşın özgür bırakıldı. Mahkeme de bunun suçlu bulunduğunu bile bile özgür bıraktı. Mahkemede müebbet aldı. Müebbetten, mahkemede sergilemiş olduğu iyi davranışlardan dolayı 25 yıla düşürüldü fakat o mahkemenin içinde adam beni de tehdit etti. Hakimlerin önünde ben ‘Hak yerini buldu’ söylediğim vakit, adam bana parmak sallayarak ‘Hak yerini bulacak’ dedi. Hakimler bunu görmüş oldu, uyardı; buna karşın iyi hal indirimi verdi. Iyi mi iyi hal? Benim ölmemi mi bekliyorlar? Şu demek oluyor ki insanları öldürmek bu kadar kolay mı? Şu demek oluyor ki bayanlar için uğraşıyorlar, hanım cinayetleri için uğraşıyorlar, bir sürü emekler falan yapılıyor, web sitelerinde görüyoruz, fakat hiçbir şey ortada yok. Şu demek oluyor ki demek ki o vakit, yalnız açıkta olan şeyleri bunlar kapatıyorlar, destek oluyorlar. Bizim şeklinde sessiz olanları da esasen ‘bunlar ses çıkartmadı, sesi duyulmadı, biz bunun üstünü kapatmış olalım, esasen kimse bilmiyor’… Bu şekilde mi oluyor? Paraya gore davranıyorlar, insanoğlu seslerini çıkarmadığı vakit da kapatılıyor. Üstü kapatılıyor, kabahat işleniyor. Parası olan her şeyi yapıyor, sesini çıkartmayan, parası olmayan da oturup yerinde sayıyor. Benim hakkaniyet düşüncem bu değildir, hakkaniyet bu şekilde olması imkansız. Adaleti muntazam hale getiriyorlarsa getirsinler. Aslına bakarsanız bu işin sonu gelmeyecek, devam edecek bu cinayetler. Günden güne artacak, bu adam şu anda dışarıda. Yarın benim için de gelecek. Kim bilir beni öldürecek. Ondan sonrasında ben biliyorum ki bu davanın içinde yukarıdakilerden destek var. Ben bunun olmasını istemiyorum. Hiçbir suçlu bu kadar özgür kalamaz. Bu şekilde mi adaleti sağlayacaklar? Bir yıl yatsın, çıksın.”

Türkiye Elazığ Mahalli Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu