Tüm Yazılar

Elazığ mahalli: Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı’ndan ‘Zabıta’ Tepkisi: “2 Tane Tabure İçin Durmadan Denetim Hayata geçirmeye Gerek Yok. Onları, Alışveriş…

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Ferhat Evsen, Elazığ’da esnafın ruhsat ve zabıta problemi yaşadığını belirterek yetkilileri göreve çağırdı. Evsen, “Buradan zabıtalara seslenmek istiyoruz, şahsım olarak sesleniyorum; sakın bu seslenmeden sonrasında da esnafımıza yüklenmesinler. 20 gün kaldı yazın bitmesine, iki tane tabure atıp vatandaşı rahatsız etme hesabına durmadan denetim hayata geçirmeye gerek yok. Onları, büyük avmlerini denetlemeye çağırıyorum. İlimizde eline sarı bandı alan, istediği caddeyi kapatıyor. Kimse de onlara ses çıkarmıyor. Esnafın bir taburesiyle rahatsız olduğu süre 5-10 tane zabıtayla saldırmaya gerek yok” dedi.

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Ferhat Evsen, bugün yapmış olduğu açıklamada, şehirde birçok yerin atıl durumda yatırım beklediğini, kentsel dönüşüm sebebiyle şehrin öteki bölgelerine dağılmak zorunda kalan vatandaşların mahalle kültürünü kaybettiğini, esnafın TOKİ’lerde ruhsat problemi yaşadığını ve sorunların Ankara’ya iletilmediğini söylemiş oldu. Evsen, şu şekilde konuştu:

“İLİMİZDEKİ EN BÜYÜK ELEŞTİRİLER STK’LARA GELİYOR”

“Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası olarak sahadayız, ilimizde dikkat çeken birkaç mevzuda buradan kamuoyuna seslenmek istiyoruz. Esnafımızla ilgili sorunlarımız da var; genel, şehrimizle ilgili sorunlarımız da var. İlimizdeki en büyük eleştiriler STK’lara geliyor. İlimizde ortalama 800 tane sivil cemiyet kuruluşu var ise bunun 400 tanesi cami derneğidir. Bunların amacı aslına bakarsanız camilere katkı sunmak. Bu tarz şeyleri hakikaten sivil cemiyet kuruluşlarından ayrı bir bölgede görmek lazım. 25 tane oda başkanı var esnaflar için savaşım eden, ortalama 100-150 tane de kiminin derdi milletvekilliği, kiminin derdi belli bir makama gelmek olan kuruluşlar var. Hakikaten de insanlara yararlı olmak için savaşım eden sivil cemiyet kuruluşları var. Şu demek oluyor ki burada izahat yaparken ‘800 sivil cemiyet kuruluşu bir şey yapmıyor, ses çıkarmıyor’ dememize gerek yok. Dediğimiz benzer biçimde 400 tane cami derneğini bunlardan kabul etmemek lazım, bunların hedefleri farklıdır. İlimizde bir Pertek Köprüsü problemi var. Karadeniz ve Doğu’yu birbirine bağlayan bir köprüdür. Hakikaten artık yetkililer bu mevzuya bir ses versin. Orada da Pertek Belediyesi’nin bir ziyanı var ise, kimin ne ziyanı var ise değişik sesler geliyor. Belediye’nin o zararını da köprünün geçiş ücretini belediyeye gelir olarak aktarmak kaydıyla en azından bu köprünün ihalesi yapılsın.

“SİVRİCE’DE VATANDAŞLAR YATIRIM YAPMAK İSTİYOR”

Sivrice’de de insanoğlu yatırım yapmak istiyor. Sivrice, atıl durumda bekliyor gezim olarak. Bıraksınlar zenginler gelsin, burada yatırım yapsın. Hiçbir şey yapamıyorlarsa 2-3 tane devletimizin, belediyenin, Valiliğimizin, İl Hususi İdarenin kanalıyla birlikte yapılsın. Bunların da belirli kişilere satışı yapılsın, en azından yurttaş orada istediği yerde evlerini yapsın. Harput’umuz bildiğiniz benzer biçimde aslına bakarsanız. Durmadan karar alınıyor; ‘UNESCO’ diyorlar, başka bir şey diyorlar. Fakat şu an elle tutulur, Harput’ta yiyecek yenilecek, görünüm seyredilecek bir yer kaldı elimizde. Kimse oradaki evliyaların, hakikaten insanların içsel ruhlarına işleyen zatların faydalarını göremiyor, onları ziyaret etmek için gezgin olarak kalemizde dahil kimse lüzumlu yatırımı yapmıyor. İnşallah şehrin faydasına olacak bu yatırımlar da adım atar.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE İNSANLAR ŞEHRİN BATI, DOĞU VE KUZEYİNE ATILDI”

2020 senesinde yaşanmış olan depremin peşinden kentsel dönüşümün hız kazanması ile insanların mağdur bulunduğunu ifade eden Evsen, “Kentsel dönüşüm ile insanoğlu şehrin batı, doğu, şimal taraflarına atıldı. Bugün mahallelerinde evleri yıkılan insanoğlu, bir an ilkin evlerinin yapılmasını bekliyor. Burada ada bazlı mı artık parsel bazlı mı, ne yapılacaksa yapılsın. Müteahhitle yurttaş bir araya gelsin, gökyüzüne doğru, dikey-yatay mimariye bakmadan hangi ev müteahhitle vatandaşın şartlarını karşılıyorsa bir an ilkin o evler yapılsın. Kiminin canı gitti, kiminin evi gitti; insanoğlu mahallesinden kopuyor. Yeni yaşamış olduğu bölgelerde de şehrin mahalle kültürü kayboluyor” dedi.

“ZABITALARIMIZ GÖREVİNİ YAPSIN AMA UYARIŞ ŞEKİLLERİ RENCİDE EDİYOR”

Ruhsat ve zabıta problemi yaşadıklarını belirten Ferhat Evsen, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Esnafımızın ruhsat ve zabıta problemi var. Esnafımız, TOKİ’lerdeki evlerden dolayı belediyelerdeki memurun da güçlük çıkarmasıyla ruhsat problemi yaşıyor. Bu ruhsat sorununu da yetkililer bir an ilkin çözsün. Buradan zabıtalara seslenmek istiyoruz, şahsım olarak sesleniyorum; sakın bu seslenmeden sonrasında da esnafımıza yüklenmesinler. 20 gün kaldı yazın bitmesine, iki tane tabure atıp vatandaşı rahatsız etme hesabına durmadan denetim hayata geçirmeye gerek yok. Onları büyük avmlerini denetlemeye çağırıyorum. İlimizde eline sarı bandı alan, istediği caddeyi kapatıyor. Bir haftada yıkılması ihtiyaç duyulan bina, 15 günde, 20 günde yıkıyor. Kimse de onlara ses çıkarmıyor. Esnafın bir taburesiyle rahatsız olduğu süre 5-10 tane zabıtayla saldırmaya gerek yok. Ceza da yazılacaksa esnafımıza yazılsın. Ceza mevzusunda hiçbir çekincemiz yok. Yazılacak olan cezayı da Esnaf Oda Başkanı olarak karşılamaya hazırım. Yalnız bu seslenmeden sonrasında, dediğimiz benzer biçimde İzzetpaşa, bazı bölgelerde esnafımız zabıta mevzusunda mağdur. Dikkat etsinler, zabıta kolluk görevlileri görevini yapsınlar, fakat uyarış şekilleri hakikaten esnafı rencide ediyor. Bugün cezai yaptırımı, resmi kararlarını uygularsın çekip gidersin. Esnafa davranış şekilleri güzel değil.

“ESNAF, İNŞAATTA ÇALIŞIP GELİP AİDATINI ÖDÜYOR”

Federasyon Başkanı Murat Ağaoğlu’na sesleniyoruz. Depremde geldiniz, burada rahmetli başkanımıza söz verdiniz, ‘Borcunuzu ödeyeceğiz’ diye, ‘yardım edeceğiz’ diye. Sözünüzde durmadınız. Biz geldik, seçildik. Federasyon başkanı seçiminiz oldu. Ikimiz de gördük bugünleri, her zamanki sözünüzün gerçek oranı her neyse olmadığını gördük. Ikimiz de orda vicdanen Türkiye’ye yararlı federasyon başkanına karşı rengimizi belli ettik. Bugün Tanrı’a şükür, size karşı 20 senelik borcunuzu da ödeyecek seviyeye geldik. Yarısını ödedik, yarısı kaldı. Onları da ödeyeceğiz yedi gün,10 gün içinde esnafımızın yardımıyla. Yalnız esnaf, inşaatta çalışıp gelip aidatını ödüyor. Bu verdiğimiz sözün vebali; bu inşaatçı, kahveci esnafı iş yapamıyor. Onun aidatıyla siz orda saltanat sürüyorsunuz, yazık. Esnafa yararlı işler yapın. O koltukların, yine 3 buçuk yıl sonrasında inşallah ikimiz de Türkiye geneli gerekeni yapacağız. Bu sebeple sizler sözünüzde durmadığınız sürece esnafımızın rızkını size vermiyoruz, bari verdiğiniz sözlerde durun.

“İKTİDAR PARTİSİ İL BAŞKANI VE VEKİLLERİ SESİMİZE KULAK VERMİYOR”

Elazığ’da iktidar milletvekilleri ve il başkanlarının sorunları seçtiğini öne devam eden Evsen, bazı sorunların Ankara’ya iletilmediğini, esnaf ve vatandaşın sorunlarında yalnız kaldığını söylemiş oldu. Evsen, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ankara’ya problemler iletilmiyor. Hakikaten, Ankara ziyaretlerimizde yetkililere sorunları ilettiğimizde yetkililer bizlerin sesine kulak veriyor. Şu demek oluyor ki buradan ilimizin temsilcilerine, yetkililerine sesleniyoruz. Karşıcılık ve iktidar partilerinin il başkanlarına ve yetkili vekillerine sesleniyoruz. Sorunları seçerek değil… Bugün GES sorununda organize endüstri sesini çıkardı. Başka bir sorunda Tecim Endüstri; ‘endüstri nerde kurulacak’ diye insanoğlu ikiye ayrıldı bu şehirde. Kayseri’ye gittiğin süre, şehre varmadan endüstri sitelerini gördüğümüz süre bu şehrin Kayseri bulunduğunu görüyoruz. Şu demek oluyor ki ilimizde tek mesele var, o da her insanın sorununa ötekinin duyarsız kalması. Bir mesele olduğu süre bizi ilgilendirmiyorsa sesimizi çıkarmıyoruz. Bakıyoruz, kendi sorunumuz olduğu süre bu yüzden yalnız kalıyoruz. Şehirde bir beraberlik gerek, üst akıl gerek. İnşallah şehrin yetkili kişileri üst aklı oluştururlar, şehrin sorunlarını masaya yatırı. Bu kent bu tarz şeyleri hak etmiyor.”

alışveriş Elazığ Zabıta Mahalli Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu