Tüm Yazılar

Elazığ haberleri! Elazığ’da üretilen 19 milyon yavru sazanla Doğu’daki su kaynakları balığa doyacak

Elazığ‘ın Keban ilçesinde devlet eliyle üretilen ortalama 19 milyon yavru sazan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki su kaynaklarıyla buluşturuluyor.

Elazığ Ziraat ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi bünyesindeki yavru balık üretim istasyonlarında bu yıl sağımı meydana getirilen 40 milyon civarındaki sazan yumurtasından ortalama 19 milyon yavru yetiştirildi.

Ekonomik değere haiz yavru sazanlar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde iç sulardaki balık popülasyonunun artırılması, ticari ve amatör balık avcılığının sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla gereksinim duyulan baraj, gölet ve ırmaklara bırakılıyor.

Ziraat ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, AA muhabirine, Türkiye’de su ürünleri yetiştiriciliğinde önde gelen iller içinde yer edinen Elazığ‘da geçen yıl 25 bin ton alabalık yetiştirildiğini, 350 ton civarında da balık avlandığını söylemiş oldu.

Yavru balık üretimi arttı

Elazığ‘ın bununla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki su kaynaklarının balıklandırılması mevzusunda da mühim bir üretim merkezi bulunduğunu ifade eden Kılıç, şunları kaydetti:

“2021 senesinde toplam 19 il müdürlüğünün vazife alanı içinde bulunan su kaynaklarında balıklandırma faaliyetleri gerçekleştirilmiş ve totalde 13,5 milyon yavru balık naturel kaynaklarımıza bırakılmıştır. Bu yıl ise iklim şartları ve ısı değişimleriyle birlikte üretimde ve yumurta olgunlaşmasında birazcık güçlük yaşayabileceğimizi gözlemlemiş olmamıza karşın 40 milyon civarında yumurta sağımı gerçekleştirilmiş ve bunlardan ortalama 19 milyon civarında yavru sazan üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu sazan yavruları başta ilimizdeki Keban, Tatar, Beyhan Baraj gölleri olmak suretiyle değişik illerde bulunan baraj, gölet, ırmak şeklinde su kaynaklarının balıklandırılması faaliyetlerinde kullanılmak suretiyle gönderilecek.”

“Tesisimiz bölgede balıkçılık mevzusunda ana sponsoru olacak”

Kılıç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iç sulara yapacakları üstün dereceli düzeydeki balık takviyesiyle geçimlerini balıkçılıkla elde eden vatandaşlara sosyoekonomik açıdan da katkı sunacaklarını beyan etti.

Yavru sazanların 1,5 aylık süreçte iki bölgedeki iç sularla buluşturulacağını dile getiren Kılıç, şöyleki devam etti:

“Balıkçılık faaliyetlerinin daha etkin ve sürdürülebilir bir halde devam ettirilebilmesi için ilimizde bulunan Keban üretim tesisinde değişik balık türlerinin üretilerek doğaya yada yetiştiricilik icra eden işletme sahiplerine verilmek suretiyle balıkçılığın geliştirilmesi hedeflenmektedir. Temel stratejimiz kaynaklarımızın koruma ve kullanma dengesi gözetilerek işletilmesi, minimum katkıyla maksimum düzeyde ürün elde edebilmek. Bu anlamda il müdürlüğümüz bununla beraber Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Baytar Denetim Araştırma Enstitüsü ve Bakanlığımızın ilgili birimleriyle ortak emekler yürütmeyi devamlı önemsiyor ve bu mevzuda lüzumlu emekler yapıyoruz. Keban’daki üretim tesisimiz bu anlamda bölgedeki su kaynaklarının balıkçılık mevzusunda ana sponsoru olacak inşallah.”

“Balıkçılığımızı gelecek kuşaklara ulaştırmak zorundayız”

Kılıç, tesisin kısa sürede daha çağıl, gelişmiş ve geniş imkanlara haiz olacağını ifade ederek, böylece illerdeki su kaynaklarının da balığa doyacağını belirtti.

Kurum olarak su ürünlerinin korunması, geliştirilmesi ve su kaynaklarındaki balık türlerinin devamlılığının sağlanmasında mühim bir görevi yerine getirdiklerini özetleyen Kılıç, ticari ve amatör balıkçılık icra eden vatandaşların da su ürünlerinin korunması için av yasaklarına uyması gerektiğine işaret etti.

Kılıç, sözlerini, “Ufak balıkları avlamayalım, satmayalım, sattırmayalım ve av yasağı dönemlerinde avcılık yapmayalım. Balıkçılığımızı ve balığımızı korumak, gelecek kuşaklara ulaştırmak zorundayız. Bu anlamda kurum olarak yüklenmiş olduğumuz misyonun farkındayız ve bu bilinçle üretimimizi arttırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye tamamladı.

Güneydoğu Anadolu Elazığ su Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu