Tüm Yazılar

Elazığ haberleri… Elazığ’da “Gıdanı Koru Mutfak Atölyesi” etkinliği düzenlendi

Elazığ‘da Ziraat ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Besin ve Ziraat Örgütü (FAO) iş birliğiyle yürütülen “Gıdanı Koru, Sofrana Haiz Çık” kampanyası kapsamında “Gıdanı Koru Mutfak Atölyesi” etkinliği yapılmış oldu.

Ziraat ve Orman İl Müdürlüğünün ev sahipliğinde kentteki bir otelde meydana gelen etkinlikte katılımcılar şef Türev Uludağ eşliğinde israfa karşı farkındalık oluşturmak amacıyla atık sebze kabuklarının suyuyla risotto hazırladı.

Etkinlikte konuşan ?Ziraat ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Güngören, dünyada üretilen gıdanın üçte birinin ya kaybedildiğini ya da israf edildiğini söylemiş oldu.

Besin üretimindeki kayıpla enerji, emek, toprak ve suyun da israf edildiğine dikkati çeken Güngören, şunları kaydetti:

“Milyonlarca dolar yatırım yapıyoruz, onlarca yıl devam eden bilimsel niteliği olan emekler sürdürüyoruz. Bir ihtimal bir buğday çeşidinin üretiminde yüzde 5 oranında bir artış sağlıyoruz fakat bu besin israf ve kayıplarıyla mücadelede insanlarımıza fazlaca kolay bir davranış değişikliği kazandırabilirsek bunun fazlaca daha mühim bir miktarını yitik ya da israf olmaktan kurtarabilmek elimizde. Ortalama iki yıl devam eden hazırlık çalışmasından sonrasında 2020 yılının mayıs ayında pandemiye karşın start verdik. Pandeminin bizlere verdiği imkanlar ölçüsünde gerek devletimizde gerekse bölge vatanlarında besin yitik ve israfıyla mücadeleyi vazife olarak üstlendik ve halkımızın da desteğiyle bu mevzuda farkındalık oluşturacağız.”

“Doğru bir halde tüketilmesi halinde her insana kafi gelecek kadar besin var”

Ziraat ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, her geçen yıl hızla artan dünya nüfusunun 2050 senesinde 9,7 milyara çıkacağının öngörüldüğünü, bunun da gıdaya olan ihtiyacı daha da artıracağını belirtti.

Bakanlık tarafınca tarımsal üretimin artırılmasına yönelik mühim emekler yürütüldüğünü ifade eden Kılıç, şunları söylemiş oldu:

“Doğru bir halde tüketilmesi halinde her insana kafi gelecek kadar besin var. Bunun için israf etmemek lazım. Ziraat ve Orman Bakanlığı olarak tarımsal üretimde son 5 yılda küçükbaş hayvancılıkta 44 milyon 300 binden 57,5 milyona, büyükbaş hayvancılıkta 16 milyondan 18 milyona, kırmızı et üretiminde 1,1 milyon tondan 1,4 milyon tona, süt üretiminde 20,7 milyon tondan 23,1 milyon tona, tavuk eti üretiminde 2,1 milyon tondan 2,2 milyon tona, su ürünleri üretiminde 271 bin tondan 477 bin tona kadar üretimimizi artırdık.”

Programda, AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık da konuşma yapmış oldu.

Etkinliğe, Elazığ Vali Yardımcısı Recep Gündüz ile kamu kurumlarının temsilcileri katıldı.

Besin Ve Ziraat Örgütü Birleşmiş Milletler Elazığ Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu