Tüm Yazılar

Elazığ haberleri | Elazığ’da 345 personelin katılmış olduğu zelzele ve yangın tatbikatı nefes kesti

Elazığ‘ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katılmış olduğu zelzele tatbikatında, binadan göle, yıkıntı altından araçta sıkışmaya birçok alanda mahsur kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ‘da İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Hazar Gölü kenarında zelzele ve yangın tatbikatı yapılmış oldu. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanmış olan 6.2’lik zelzele ve yangın tatbikatına gelen AFAD ekipleri, arama, kurtarma emek harcaması yapmış oldu. Arkasından vaka yerine sevk edilen UMKE ekipleri yaralıları yıkıntı altından çıkardı. Bu esnada göçük altında kalan vatandaşların bulunması için kokuya duyarlı jandarma arama kurtarma köpeği bölgede arama yapmış oldu. Bina içinde kalan bir yurttaş ise AFAD ekipleri tarafınca halat yardımıyla kurtarılırken, suda boğulan bir şahıs ise İl Güvenlik Müdürlüğü dalgıç ekipleri tarafınca bulunmuş olduğu yerden kurtarılarak ilgili birimlere teslim edildi. 345 personelin katılmış olduğu zelzele ve yangın tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ‘da AFAD Başkanlığınca planlanan bölgesel zelzele afet tatbikatını gerçekleştirdiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Asil’nun talimatıyla 2022 yılı Afet tatbikat yılı olarak deklare edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne dek ülkemizin değişik illeri ve bölgelerinde zelzele tatbikatları gerçekleştirildi. Bugün de Elazığ’da bölgesel zelzele tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yıl sonuna kadar tatbikatlarımız devam edecek. Değişik mevzu başlıkları altında zelzele yada benzeri afetleri müteakiben mevcut olanak ve kabiliyetlerimizi kontrol etmiş olacağız. Bu çerçevede il düzeyinde, bölge düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Her ne kadar Elazığ 2020 senesinde son dönemde kaydedilen en büyük depremlerden bir tanesini yaşamış vilayet olarak bu tecrübeye halen canlı bir halde haiz durumda. Sadece gene de ülkemiz her türlü afetlere maruz kalabilecek bir coğrafi özelliklere haiz. O yüzden her türlü afete karşı yeniden yeniden mevcut yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bölgesel bir tatbikat gerçekleştirdik. Elazığ’ın kendi kurumsal kapasitesinin ötesinde mahalli imkanları aştığı için AFAD Başkanlığındaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan da ilgili ekiplerimiz bizlere destek verdiler. Onlar da ortalama 3 gündür burada sahadalar. Tüm ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Zelzele ve yangın tatbikatına, Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Güvenlik Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Evren, kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞ

Sivrice Zelzele Elazığ AFAD 3. Sayfa Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu