Tüm Yazılar

Elazığ haberi! Keban’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde devlet eliyle üretilen ortalama 19 milyon sazan yavru Su, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve

Malatya‘daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Ziraat ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Ziraat ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde düzenlenen balıklandırma töreninde, ülkenin haiz olduğu su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına büyük ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki deniz, göl, gölet ve akarsularda değişik türde balıklar bulunduğunu söylemiş oldu.

Yılmaz, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve iç sularda 380 tür bulunduğunu, ortalama 100 türün de ticaretinin yapıldığını ifade ederek, “Bakanlık olarak balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza son 20 yılda 10,2 milyar lira Türkiye genelinde ÖTV’siz mazot desteklemesi yaptık. Aynı şekilde Türkiye’de yetiştiricilik icra eden üreticililerimize 7,2 milyar lira ve öteki desteklerle birlikte son 20 yıl içinde 18,2 milyar lira destek verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman da Türkiye’nin, su kaynakları bakımından da fazlaca büyük imkanlara haiz bulunduğunu belirterek, Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu yalnızca Elazığ değil, komşu 11 ile de dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Ziraat ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç ise Keban Baraj Gölü’nden maksimum düzeyde yararlanmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları desteklemek için il ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını açıkladı.

Kılıç, 14-15 Kasım’da Keban Barajı’nda sportif olta balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına yönelik etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Aydın, okumuş olduğu duanın peşinden 101 su kaynağına bırakılan balıkların bolluk getirmesi temennisinde bulunmuş oldu.

Törende ondan sonra simgesel olarak 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan küçüklere akvaryum içinde yavru balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar için Keban Baraj Gölü’nde “Evinize hoş geldiniz” yazılı poster açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Evren, İl Güvenlik Müdürü Celal Sel, Keban Belediye Başkan Vekili Osman Erdoğan de katıldı.

Bayburt Malatya Elazığ su Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu