Tüm Yazılar

Elazığ haberi… Elazığ’da depremin izleri tek tek siliniyor

Elazığ‘da depremin izleri tek tek siliniyor

2020’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde evlerini kaybeden vatandaşlar yeni evlerine kavuştu

Depremzedeler, çelik konstrüksiyonlu konutlarında zelzele korkusu yaşamadan oturmanın mutluluğunu yaşıyor

ELAZIĞ – Elazığ’da 2020’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin peşinden vatandaşlar, devlet tarafınca yaptırılan çelik konstrüksiyonlu evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Elazığ’da 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6.8’lik depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak suretiyle toplam 41 şahıs yaşamını yitirdi, iki şehirde 25 binden fazla konut ise hasar görmüş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde Elazığ’da 24 bin 83 konutun inşa edilmesi için emek harcama başlatıldı. Şehir merkezinin yanı sıra köylerde meydana getirilen 3 bin 375 tek kattan oluşan çelik konstrüksiyonlu konutların yüzde 60’ı hak sahiplerine teslim edildi. Depremzedeler, dört gözle bekledikleri çelik konstrüksiyonlu evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. İleri yapı teknolojisiyle inşa edilen konutlar, üstün zelzele güvenliği ve teknik özellikleriyle kırsaldaki vatandaşlara rahatlık ve itimat içinde doğayla iç içe yaşama imkanı sunuyor.

“Meydana getirilen bu zelzele evleri mükemmel”

Depremden sonrasında devletin göstermiş olduğu reaksiyonun hakikaten takdire şayan bulunduğunu belirten Selçuk Rençber, “Hız ve kurumlar bakımından hakikaten bir atak gösterdiler. İki yılda Elazığ’ın geldiği nokta güzel. Evler, kent, alt yapı emek vermesi oldukça güzel. Köy merkezinde doğdum büyüdüm. Köyümüz eski bir köy. Meydana getirilen bu devrem evleri mükemmel. Hakikaten kullanışlı. Evin içi oldukça geniş, güzel, kullanışlı, serin ve ferah. Devletimizden Tanrı razı olsun” dedi.

“Büyük devlet reaksiyonu budur”

Güzel bir emek harcama bulunduğunu aktaran Rençber, “Büyük devlet reaksiyonu budur. En büyük eksikliğimiz sudur. Burada 30 konut var ve çabuk bir halde su deposu yapılması lazım. Köy merkezimizde su sıkıntısı yok. Fakat zelzele konutları olduğu yerde oldukça büyük su sıkıntısı var. Ben inanıyorum devletimiz bunu çözer. Oldukça büyük problemler ve çözülmeyecek şeyler değil” diye konuştu.

“Yazlıkçılar bu evlere hasta”

Evlerin oldukça güzel bulunduğunu dile getiren Rençber, “Dostlarım ve gelen misafirler satılık var mı diye soruyor. Derhal alalım diyorlar. Şundan dolayı yazlıkçılar bu evlere hasta. Gelip buradan ev alalım, 3-4 ay dinlence yapalım diyorlar. Yaz için oldukça güzel. Dışardan bakıyorsun ufak şeklinde görünüyor fakat hakikaten muhteşem kullanışlı. Devletimiz de malzemeden kaçmamış. Kapı pencere sağlam. Duşakabin, tesisatı olsun oldukça güzel. Eksiklikler için yetkililer geliyor, notlarını alıyor” şeklinde konuştu.

Depremzedelerden Salih Kellik ise, “Evimiz oldukça şahane. Tanrı devletimize ve milletimize zeval vermesin. Evimiz oldukça güzel. Evimiz depremde yıkıldı. Tanrı’tan geldi. Devlet evimizi yapmış oldu ve bizi içeri koydu” dedi.

Zelzele Elazığ Genel Mahalli Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu