Tüm Yazılar

Dünyada 50 milyon çağdaş köle var

Dünyada 50 milyon çağdaş köle var. Bu ifade Internasyonal Emek harcama Örgütünün açıklamış olduğu rapordan. Raporda yer edinen verilere bakılırsa, bu insanların 28 milyonu zorla çalıştırılırken 22 milyonu ise zorla evlendirilmek isteniyor. Çağıl köleliğin etnik, kültürel ve dini sınırları aştığına dikkat çeken uzmanlar, orta ve yüksek gelirli ülkelerde de birçok vakanın bulunduğunun altını çiziyor. Salgın, silahlı çatışmalar ve iklim krizi benzer biçimde etmenlerin, çağdaş köleliğin artmasında etkili olduğu düşünülüyor.

Rapora bakılırsa zorla çalıştırma vakalarının yüzde 86’sı hususi sektörde meydana gelirken, kalan yüzde 14’lük kısım ise devlet tarafınca çalıştırılanları oluşturuyor. Her sekiz işçiden biri çocuk. Toplamda 3,3 milyon çocuk zorla çalıştırılıyor. Bunların yarısından fazlası ticari cinsel sömürü mağduru. Zorla evlendirilenlerin sayısının 22 milyon olduğu tahmin ediliyor. Öteki taraftan gerçek vakaların mevcut tahminlerin fazlaca daha üstünde olduğu iddia ediliyor.

Rapora bakılırsa bayanlar ve çocuklar açık ara en savunmasız grubu oluşturuyor. Ek olarak göçmenlerin de göçmen olmayanlara bakılırsa zorla çalıştırılma olasılığı daha çok bulunmakta. Rapor, çağdaş köleliğin yasal korumalarla azaltılacağını ortaya koyarken 2016’dan bu yana bu sayının 10 milyon arttığı görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu