Tüm Yazılar

Donald Trump’dan halefinin eleştirilerine cevap

ABD’de ara seçimler yaklaşırken siyasal söylemler de giderek sertleşiyor. Başkan Joe Biden’ın Donald Trump ve destekçilerini “Demokrasiye tehdit” olarak nitelendirmesine Trump’dan cevap gecikmedi. Trump, evinin FBI tarafınca aranmasından dolayı suçlamış olduğu halefi Biden’a “Devlet düşmanı” dedi.

Trump, “Joe Biden Pensilvanya, Philadelphia’da bir Amerikan Başkanı’nın verdiği hem yırtıcı, nefret dolu ve bölücü konuşmasını yapmış oldu. 75 milyon ve bir o denli daha vatandaşımızı ‘Demokrasiye tehdit ve devlet düşmanı’ olarak vasıflandırdı. Hepiniz devlet düşmanıymışsınız. Aslına bakarsak gerçek devlet düşmanı o. O ve çevresinde dönerek onu denetim eden grup.” sözlerini kullandı.

Donald Trump, başkanlık döneminde Rus önder Vladimir Putin’in Ukrayna’ya saldırmayı düşünmediğini altını çizdi. Trump, ”Haberiniz olsun ben Rusya’ya karşı hiçbir başkanın olmadığı kadar serttim. Şimal akım 2’yi ben durdurdum. Büyük yaptırımları ben getirdim. Size şunun da garantisini verebilirim, Putin Ukrayna’ya girmeyecekti. Benden daha serti yok, sizi temin ederim. Fakat bununla beraber onlarla anlaşabiliyorum da.” ifadelerini kullandı.

Donald Trump’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yakınlığına da dikkat çekti. Trump, “’Sayın başkan’ dedim. O ömürlük bir başkan, bu yüzden ona ‘Kral’ derim. ‘Kral’ dedim, ‘Kral değilim’ dedi. Ben de ‘Benim için kralsın, ömürlük bir başkansın’ dedim. Aynı şey esasen. Yakında olacak. Bu sırada Tayvan’ın çevresinde birçok vapur devriye geziyor. Ben başta olsam bu şekilde olmazdı.” sözlerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu