Tüm Yazılar

Doğum-askerlik borçlanması iyi mi olur?

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor. Yaşı dolmuş olsa da prim gün sayısı azca olan çalışanlar borçlanma ile erkenden emekli olabilir. Erkeklerde askerlik borçlanması ile emeklilik 1 kaç yıl öne çekilebilir.

CNN TÜRK’e konuşan SGK Uzmanı Melis Elmen, “Doğum borçlanması, askerlik borçlanması ile emeklilik yaşları ve prim günleri geriye düşerek erken emeklilik fırsatı yaratılabiliyor. Mesela 18 ay yada 12 ay. Bu sürenin tamamını borçlanıp, ilk SSK’lı oldukları tarihten önceyse bu yaşlarını 1 yaşa kadar geri çekebiliyorlar. Bazı durumlarda tarih aralıkları sebebiyle 2 yaş da erken emeklilik imkanı sağlanabiliyor. Hanımefendiler için bu durum daha uzun bir süreyi kapsıyor. Bir çocuk 720 güne sayıldığı için üç evladı da borçlanarak ortalama 6 senelik erken emeklilik imkanı doğuyor. Mesela 50 yaşlarında emekli olmanız gerekiyor fakat 6 senelik prim boşluğunuz var. 6 yıl süresince ya dışarıdan prim ödeyeceksiniz. ya da çalışmanız gerekecek. Fakat bu doğum borçlanması size bir seferde bu 6 yılı borçlanma imkanı tanımış olduğu için derhal emekli olabileceksiniz” dedi.

Peki borçlanma başvurusu iyi mi yapılır, tutarı ne kadar? SGK Uzmanı Melis Elmen, “Asgari ücretin yüzde 30-35’i civarında belirlenir. En düşük günlük prim 68.9 TL, en yüksek 520 TL’dir. Borçlanmalar tek seferde ödeniyor. Şahıs kendi ödüyor. Borçlanmaların tamamı için e-devlet üstünden müracaat imkanı var. Doğal olarak bundan en mühim çizgi yaşı değil, prim gün sayısını erkene çekmesi” yanıtını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu