Tüm Yazılar

Dijital platformlarda kayıt dışı kazançlara takip

Yeni yüzyılın en mühim gelir kaynaklarından biri de toplumsal medya. E-ticaret üstünden binlerce şahıs para kazanıyor. Meydana getirilen düzenlemelerle beraber, onlara da vergi yükümlülüğü getirilmişti. Denetlenmesi için de Gömü ve Maliye Bakanlığı hareket geçti. Risk çözümleme genel müdürlüğünün radar sistemi ile vergisini ödemeyenler yakından seyredildi. Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, o kapsamlı çalışmanın verilerini paylaştı.

Buna bakılırsa, bugüne dek YouTube, Feysbuk, Instagram, TikTok, şeklinde toplumsal medya platformlarından, 65 bin şahıs çözümleme edildi. 50 bin kişinin, toplumsal medya aracılığı ile elde etmiş olduğu gelirler üstünden vergisel yükümlülüklerini kısmen yada tamamen yerine getirmediği tespit edildi. İlk etapta 3 bin 500 şahıs için saha denetimlerine başlandı.

Nebati kayıt dışılığın hazineye getirilen yüke dikkat çekti ve “Toplumsal medya gelirleri, önümüzdeki süreçte fazlaca daha yakından izleyeceğimiz bir başlık olacak” dedi.

E-Spor için de ayrı bir ayraç açtı. Bugüne dek meydana getirilen emekler kapsamına giren 3 bin kişilik analizde 588 şahıs için işlem başlatıldığını duyurdu. Öte taraftan, Risk Analizi Genel Müdürlüğü tarafınca, özgür çalışan yazılımcılar, grafik ve tasarım şeklinde hizmetler veren dijital göçebeler, aracı platformlar üstünden tespit edildi. Lüzumlu işlemler başlatıldı.

Bakan Nebati'den 'tahıl koridoru' açıklaması

Bakan Nebati’den ‘tahıl koridoru’ açıklaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu