Tüm Yazılar

Deniz su seviyesi yükselirse en fazlaca etkilenecek bölgeler

“DENİZ SEVİYESİ 27 CM YÜKSELECEK”

İklim değişikliği dünyayı tehdit ediyor. Bilim adamlarının yapmış olduğu açıklamayla Grönland buzulunun erimesiyle beraber 110 katrilyon buzun eriyeceği öngörülüyor. Bu da ortalama deniz seviyesinde 27 santimlik yükselmeye niçin olması umut ediliyor. Yükselen su seviyesi dalgaların da tesiri ile daha geniş alanları etkileyebilir. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bizdeki bunun yükselişi 40-50 santim civarında olabilir” dedi.

“KUŞADASI, AYVALIK GİBİ YERLER SU ALTINDA KALABİLİR”

Türkiye’de bir çok yer için risk söz mevzusu. Mesela Trakya’da Ergene, Cenup Marmara’da Biga, Gönen, Ege’de Gediz ve Büyük Menderes; Akdeniz’de Finike, Antalya, Silifke ovaları ile Çukurova, Karadeniz’de ise Bafra ve Çarşamba ovaları su seviyesinin yükselmesinden etkilenecek. Dünyada ise ABD, Hollanda, Danimarka, Brezilya, Çin, Bangladeş, Hindistan, Endonezya, Tayland, Vietnam, Japonya, Filipinler ve Mısır risk altında.

YER ALTI SULARI TUZLANABİLİR

Uzmanlar deniz suyunun yükselmesinin yer altı sularının da tuzlanmasına niçin olacağının altını çiziyor. Fakat hepsi kullanılabilir su kategorisinde değil. Prof. Dr. Orhan Şen, “İçme suyu olarak yüzde 5’i tatlı su görünüyor sadece yüzde 1’ini içme suyu olarak kullanabiliyoruz. Kıyılardaki yeraltı suları tuzlanmaya başlarsa o vakit bu yüzde 1’lik de aşağı düşecek” diye konuştu.

TARIM ALANLARI DA TEHDİT ALTINDA

Deniz suyu seviyesinin yükselmesi yalnız dünyadaki su varlığını tehdit etmiyor, bununla beraber tarımı da tehdit ediyor. Ziraat Mühendisi Bilge Akgün, “Deniz suyunda yükselme demek, ziraat arazilerinin ziraat dışına çıkması demek. Bir kısmı deniz suyu baskını altında duracak. Bir kısmı da taban soyundaki yükselme sebebiyle tuzlanacak ve çorak duracak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu