Tüm Yazılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi tanıtım töreninde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesiyle amaçlarının, ilk etap konutlarını azami 2 yıl içinde bitirip hak sahiplerine teslim etmek bulunduğunu belirterek, “Başvuruları yarın itibarıyla başlamış olacak ve ekim sonuna kadar sürecek toplumsal konut projesinin ilk temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kurultay ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesinin tanıtım töreninde bir konuşma yapmış oldu.

Tarihin en büyük toplumsal konut kampanyasına öncülük eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi kutlama eden Erdoğan, sürece katkı verecek her insana teşekkür etti, vatandaşların evleri, arsaları ve iş yerlerinin şimdiden hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 20 yılda ülkeyi her alanda olduğu şeklinde konut üretiminde de asırlık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını söyleyen Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla hiçbir ülkenin hayal dahi edemeyeceği bir atılımla yüzde 90’ı toplumsal konut olmak suretiyle tam 1 milyon 170 bin konut inşa ettiklerini açıkladı.

Ülkeye, son zamanların tüm gereksinimleriyle donatılmış dev hastaneler, on binlerce iş yeri, binlerce kamu binası, Avrupa standartlarının da üstünde stadyumlar, her kesimden insan için yüzlerce toplumsal ve kültürel tesis kazandırdıklarını söyleyen Erdoğan, şehri kent meydana getiren en mühim unsurlar olan naturel, zamanı ve kültürel mirası korumaya hususi ehemmiyet verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, yüksek mimari kıymet taşıyan evleri, dükkanları meydanları en güvenilir şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Sokak güzelleştirme, cephe yenileme emekleri yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 zamanı meydanı kültürel değerlerine uygun olarak tekrardan ülkeye kazandırdıklarını özetleyen Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“Konya’da Yeni Mevlana Meydanı ile zamanı tekrardan gün yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’de Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini tıpkı eski günlerinde olduğu şeklinde tekrardan ayağa kaldırıyoruz. Bursa’da Yüce Cami’yi de içine alan zamanı çarşı ve hanlar bölgesini ihya ediyoruz. Selçuklu şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içine bir de millet bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, anıt ağaçları ve zamanı binalarıyla emsalsiz ve yemyeşil bir yaşam alanı olarak şehrimize kazandırıyoruz. Aynı şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Zamanı Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’de yenileme projelerimizi tarihe vefa, geçmişe saygı anlayışıyla aralıksız sürdürüyoruz. Bunun yanında, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Kurtuluş Caddesi’nden Trabzon Çaykara zamanı binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne kadar yüzlerce sokakta güzelleştirme, cephe yenileme emekleri yürütüyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin dinlenme ve okuma mekanları haline gelen millet kıraathaneleri ile tam 455 millet bahçesini de hızla inşa ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar tarafınca sahiplenilen millet bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Saygılı Şehircilik Vizyonu”nun örnekleri olarak internasyonal şehircilik ödüllerine layık görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tüm bu çalışmalarla, TOKİ, bir tek bina meydana getiren bir kurum olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın en mühim toplumsal hizmet yapıları arasına girmiştir. Doğal bunlarla yetinmedik. 2012 senesinde toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin en büyük kentsel dönüşümünü başlattık. Elbet tüm bu büyük dönüşümün sahibi de muhatabı da yararlanıcısı da milletimizin ta kendisidir. Bugün de siz değerli üyelerimizin huzurunda, toplumsal konut odaklı şehircilik atılımlarımıza yeni bir halka daha eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilinmiş olduğu şeklinde 2019 senesinde, ilkin 50 bin adetlik, peşinden 100 bin adetlik iki toplumsal konut projesi başlatmıştık. Hep söylediğimiz şeklinde, bizim muharrik kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin her köşesinden 2 milyonu aşkın vatandaşımızın başvurması, bizi daha büyük adımlara sevk etmiştir. Hem yapılacak konut sayısını artırmaya hem de kampanyayı devamlı hale getirmeye karar verdik. İşte bu tanıtım töreniyle, ülkemizin her yerinde yüz binlerce yeni toplumsal konutun, konut arsasının ve iş yerinin inşa sürecini başlatıyoruz. Başvuruları yarın itibarıyla başlamış olacak ve ekim ayı sonuna kadar sürecek bu projelerin ilk temelini yılbaşında atıyoruz. Hedefimiz, ilk etap konutlarını azami 2 yıl içinde bitirip gerçek sahibi yurttaşlarımıza teslim etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, yatay mimari esasıyla, zemin artı 3, zemin artı 4 yada zemin artı 5 olarak, depreme dayanıklı şekilde inşa edileceğini de aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, bilhassa mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili hakim kılacak bir anlayışla hayata geçiriyoruz. Her şeyden ilkin bu gerçeğin altını bilhassa çizmek isterim, bu kampanya, sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına bu şekilde küresel ve zamanı önemde bir kampanyayla girmekten gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

(Sürecek)

Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyet Siyaset Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu