Tüm Yazılar

Bursa haberleri… Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na dahil oldu

Zanaat ve halk sanatları branşında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na da dahil edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, başta zamanı ve kültürel mirası olmak suretiyle tüm değerleriyle Bursa‘yı dünya vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

2014 senesinde Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’ne giren şehir, geçen yıl da çini ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu “zanaat ve halk sanatları” branşında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında bilhassa internasyonal örgütlenmeler içinde yer edinen Büyükşehir Belediyesinin emekleri sonucunda Bursa şimdi de UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na (GNLC) üye oldu. 2013 senesinde oluşturulan, üye şehirler içinde ikili öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, dünya şehirlerindeki yaşam boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na son genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat da dahil edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den ek olarak Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir yer ediniyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan UNESCO Yaşam Boyu Öğrenme Enstitüsü tarafınca yürütülen Öğrenen Şehirler Küresel Ağı programına dahil olan Bursa, öteki şehirlerle informasyon paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla kontakt içinde olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gezim hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini dünya vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı içinde olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı için internasyonal organizasyonlarda yer almaya çaba ettiklerini özetleyen Aktaş, “2014 senesinde Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık ile süregelen UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz yıl Yaratıcı Şehirler Ağı üyeliğini ekledik. Son olarak yaptığımız çalışmalarla da UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na dahil olduk. Bu sayede birliğe üye 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli ilişkiler kurularak, yaşam boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı üyelik sürecinde emek veren, katkıda bulunan her insana teşekkür ediyor, üyeliğimizin hayırlara vesile olmasını arzuluyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Ulusal Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Aktaş’a gönderilmiş olduğu mektupta, Bursa’nın üyeliğini kutlama etti.

Cumalıkızık Bursa Kültür Sanat Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu