Tüm Yazılar

“Bu kabul edilemez bir savaştır”

Fener Rum Patriği Bartholomeos, bugün saat 12.30’da Fatih’teki Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’nde Türk ve Rum basın mensupları ile bir araya geldi. Patrik Bartholomeos 1-4 Eylül tarihleri içinde değişik ülkelerden genç Ortodoksların buluşacağı bir konuşma düzenleneceğini deklare etti.

“BÜTÜN ORTODOKSLAR PATRİKHANEMİZİM MANEVİ EVLATLARIDIR”

Fener Rum Patriği Bartholomeos “Inanırım toplantımız başarı göstermiş geçecek. Her şey sevgi ve gençleri kucaklamak amacıyla yapılıyor. Gençleri dinlemek istiyoruz. Türkiye’de yaşayan tüm Ortodoks gençler patrikhanemize bağlıdır. Kilisemizin kaidelerine gore Türkiye’de yaşayan tüm Ortodokslar bizim patrikhanemizin içsel evlatlarıdır. Rus, Romen, Gürcü ve Ukraynalı olabilir. Katılacak Rus gençler 20 şahıs, Ukraynalılar 20 şahıs olacak. İnşallah aralarında dostluk ve beraberlik gelişir. Maalesef Ukrayna’da vuku kabul eden bu fena ve kabul edilemez harp onları etkilemez. Bulgaristan’dan 15, Romanya’dan 15, Gagavuzya’dan 15, Gürcistan’dan 25 şahıs katılacak. Rum cemaatimizden 100 şahıs katılacak. Konuşmacılar; profesörler, din adamları, siviller ve gençler olacak” dedi.

“SAVAŞ DİPLOMASİYLE BİTMELİ, SİLAHLA DEĞİL”

Patrik Bartholomeos Ukrayna-Rus savaşının başlangıcından beri savaşın aleyhine konuştuğunu belirterek, “Kişisel fikrim de patrikhanenin tutumudur. Bu kabul edilemez bir savaştır. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bana yazdığı mektupta ifade etmiş olduğu benzer biçimde, Rusya bu savaşın bitimi için dış ilişkiler masasına oturmalıdır, ikna edilmelidir ki bu harp bir an evvel bitsin. Diyalog, vasıtasıyla dış ilişkiler vasıtasıyla bitmeli, silahlar vasıtasıyla değil. Her gün okuduğumuz, gördüğümüz benzer biçimde her sonbahar yüzlerce genç iki taraftan birçok insan öldü. 30-35 bin Rus askeri öldü, okuduğum kadarıyla Ukrayna tarafında daha azca asker öldü. Askerlerin yanı sıra siviller, çocuklar da ölüyor. Okul binaları, hastaneler, ibadethaneler, yıkılıyor. Bu şehirler bu kasabalar iyi mi, ne vakit, hangi para ile yine inşa edilecek. Tüm bunlar bizi derinden üzüyor” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu