Tüm Yazılar

Bu düzenlemeler için gözler Meclis’te

1 Ekim’de meclisin açılmasının arkasından pek fazlaca yasal düzenlenme gündeme gelecek. Ekim’e kadar hazırlıkların yapılması ve bazı alanlarda kanun gerektiren düzenlemelerin bir bölümünün poşet teklifle Meclis’e sunulması umut ediliyor.

Meclise gelmesi beklenen o düzenlemeler içinde gözler bilhassa 2 başlıkta. Tahsil kredileri öncelikli başlıklar içinde.

Son 11 yılda 7 kez yapılandırılan KYK tahsil kredilerinin geri ödemelerinde yeni bir adım daha atılacak. Cumhurbaşkanı tarafınca KYK tahsil kredilerinin geri ödemelerinde enflasyon farkı yada faiz uygulaması olmaksızın bir tek alınan anaparanın geri ödenmesini şeklinde açıklanan düzenleme kanunla yapılacak. Toplamda 26 milyar TL’lik bir faiz borcu silinecek.

Hazırlanan paketle ortalama 6 milyon dar gelirli vatandaşın birden fazla dosyasını kapsayan 15 ağustos öncesine ilişkin icra ve haciz işlemi başlatılmış 30 milyar lira tutarındaki borçları silinecek. Destek paketinin Ekim’de meclise sunulması umut ediliyor, komisyon ve genel kurul süreçleri hızla tamamlanarak yürürlüğe konulacak. Bu kapsamda 2 bin liraya kadar olan elektrik, organik gaz, su benzer biçimde sözleşmelerden kaynaklı borçlar silinecek. Ek olarak varlık yönetim şirketlerine olan 2 bin 500 TL altındaki borçlar silinecek silinecek toplam borç miktarı ise 30 milyar TL.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu