Tüm Yazılar

Bizlere yan bakana düz bakmayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beytepe’deki Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Stadyumu’nda, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Subay ve Astsubay Öğrencileri Mezuniyet Töreni’nde konuştu. Mezun olan 3 bin 700 öğrenciyi vazife yerlerine uğurlamanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden Erdoğan, “Dost ve kardeş ülkelerden gençlerimiz de bulunuyor. Konuk öğrencilerimizi de kutluyor, başarılar temenni ediyorum. Subay ve astsubaylarımızı yetiştiren hoca, komutan ve ailelerimize teşekkür ediyorum. 2016’da kurulan ve bugüne Jandarma Sahil Güvenlik Akademimizden 23 bin 546 evladımızı mezun ettik. Her öğrencimiz en gözde eğitim kurumlarından birinde eğitim aldılar. Evlatlarımız, bilimsel niteliği olan toplumsal ve entelektüel taraflarını de geliştirdiler” ifadelerini kullandı.

‘BU AKADEMİDE ALINAN EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUM’

Akademideki öğrencilerin, üstlendikleri sorumlulukları hakkıyla yerine getireceklerine inandığını belirten Erdoğan, “Bu akademide alınan eğitimi önemsiyorum. Gençlerimizin nitelikli yetişmesi vatanımızın bekası açısından dirimsel ehemmiyette görüyorum. Her yönden fiziki mekan olarak dünyada oldukca nadide ülkede benzeri vardır. Burası bambaşka. Komutanlar ordusu yetişecek. Ne Cudi’de ne Gabar’da bugüne dek terörist bırakmadıysalar bundan sonrasında da bırakmayacaklar. Sel felaketi mi var, oradalar. Felaketzedeleri iyi mi kurtardıklarını izlediniz. Onlar bizim polisimiz jandarmamızdı. Her türlü fedakarlığı ortaya koydular” diye konuştu.

‘ÜLKEMİZİN BURALARA SIRTINI DÖNME LÜKSÜ YOKTUR’

Erdoğan, Türkiye’nin stratejik önemi yüksek coğrafi konuma haiz bir ülke bulunduğunu belirterek şunları söylemiş oldu:

“Geniş bir bölgede yaşanmış olan her vaka bizi etkilemektedir. Afganistan’da devam eden iç karışıklıkların, Yemen’de çatışmaların, Suriye’de zulüm ve saldırıların, Balkanlarda alevlenen gerilimlerin, komşuların yanı sıra geniş alandaki krizlerin yansımalarını hisseden ülke Türkiye’dir. Birileri ne derse desin, ülkemizin buralara sırtını dönme lüksü yoktur. Kapıları kapatıp ‘banane’ diyemeyiz. Bizlere ne Kudüs’ten, bizlere ne Irak’tan, Yemen’den Suriye’den diyemeyiz. Hele batılılar şeklinde ‘banane’ asla diyemeyiz. Biz büyük bir devletiz. Zorluklara aldanmadan gereğini yerine getirmek, vicdani görevimizdir. Bölgenin halkları birbirlerinin kardeşi, akrabalarıdır.”

‘YABANCI BASINA TÜRKİYE’Yİ ŞİKAYET EDENLERE ACIYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terör operasyonlarından hastalık duyanlara tepki göstererek, “10 bin kilometre öteden ülkeme ve teröristlere TIR’larla eğer cephane getiriyorsa, onlarla sınır ötesi operasyon yapıyorlarsa ihtiyaç duyulan cevabı sınır ötesinde veriyor rahatsız oluyorlarsa, kusura bakmasınlar biz yolumuza devam edeceğiz. Gün gelecek tarih bu tarz şeyleri yargılayacak. Yabancı basına Türkiye’yi yakınma edenlere biz yalnız acıyoruz. İHA’ları da yapacağız, harp uçaklarımızı da helikopterlerimizi de halletmeye devam edeceğiz. Yunanistan’a yığınak yapıyor diye eleştirmiyor, en küçük ses çıktığında ‘Türkiye, Yunanistan’ı tehdit ediyor.’ Hayır; yan bakana biz düz bakmayız. Biz hiç kimseye husumet beslemiyoruz. Gayemiz yakın komşulardan başlayarak çevremizde sulh kuşağı tesis etmektir. Birileri bilgili olarak bölgemize giydirilen deli gömleğini yırtıp atmakta kararlıyız. Türkiye’nin arabuluculuk rolünü Rusya Ukrayna harbinde ortaya çıkardık. Türkiye başarılarıyla göz doldurmaktadır. İçimizdeki birileri anlamasa da birileri Türkiye’yi takdir ediyor. Terörün kapımıza dayanmasını beklemiyor kaynağında etkisiz hale getiriyoruz. Türkiye’nin operasyon derinliğini Suriye’den Irak’a kadar uzattık” dedi.

‘YUNANİSTAN TARAFINDAN ÖLÜME TERK EDİLEN 41 BİN İNSANIN HAYATINI KURTARDIK’

Erdoğan, asker, polis, jandarma, istihbaratçı ve korucuların terör örgütlerine nefes aldırmadığını belirterek, konuşmasını şöyleki sürdürdü:

“Dağlarda artık yurttaşlarımız aileleriyle beraber piknik yapma huzurunu yaşıyor. Sahil güvenliğimizin çabalarıyla Ege’de ölümlerin önüne geçtik. Son 2 yılda Yunanistan tarafınca ölüme terk edilen 41 bin insanoğlunun yaşamını kurtardık. Tüm odaklara karşı ihtiyaç duyulan tedbiri alıyoruz. Bu sıkıntılı mücadelemizi artık daha etkin yürüteceğiz. Bugünden itibaren yeni bir hayata başlayacaksınız. Sizlerden devletimize hizmet ederken kadim ülkeyi asla akıllarınızdan çıkarmamanızı rica ediyorum. İnsanımıza tepeden bakanların ne ülkeye ne millete faydası dokunur. Biz demokrasi dışı yöntemlerle siyasetin dizayn edilmiş olduğu acı günler yaşadık. Reformlarla Türkiye’nin vesayet girdabına sürüklenmesine müsaade etmiyoruz. Devletin emri haricinde bir yerin tasallutuna girmeyeceğinizden kuşku duymuyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu