Tüm Yazılar

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: İstanbul Havalimanı metrosunda tarih belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uzunluğu 37 kilometre olan Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Halkalı Metro hattı şantiyesinde araştırmalarda bulunmuş oldu. Kağıthane İstasyonu yanında bulunan şantiye alanına gelen Bakan Karaismailoğlu burada yetkililerden metro hattı hakkından informasyon aldı, araştırmalarda bulunmuş oldu. Bakan  Karaismailoğlu, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı içinde ulaşımı sağlayacak olan metronun kontrol sürüşünü yapmış oldu. Kontrol sürüşünün peşinden açıklamalarda bulunmuş oldu.

“KAĞITHANE İLE HAVALİMANI ARASINI KASIM AYINDA BİTİRECEĞİZ”

Karaismailoğlu, yeni metro hattının kasım ayında hizmete gireceğini açıklayarak,  “Herhangi bir problemimiz yok. Sinyalizasyon, sertifikasyon süreçlerimiz devam ediyor, testlerimizi devam ediyor. Hedefimiz kasım ayı itibarıyla İstanbul Havalimanı’na tüm yurttaşlarımızın metro ile ulaşmasıdır. Kağıthane ile Havalimanı arasını kasım ayında, bundan da altı ay sonrasında da Gayrettepe uzantısını da bitirerek 37,5 kilometrelik Gayrettepe-Havalimanı metrosunu hizmete alacağız. Bu hattımızın devamı olan İstanbul Havalimanı, Arnavutköy, Başakşehir, Halkalı, Marmaray ile beraber Küçükçekmece bağlantısını da 2023 yılı itibarıyla da bitirerek 32 kilometre artı 37 kilometre, kısaca ortalama 70 kilometrelik İstanbul’un Avrupa yakasını çepeçevre saran metro hattının tamamını 2023 yılı içinde bitirerek milletimizin hizmetine sunacak olmanın heyecanı içerisindeyiz. İstanbul’da devam eden metro hatlarımız var. Bu hattımızın devamı olan İstanbul Havalimanı-Küçükçekmece bağlantısına bağlanacak olan Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesine devam eden metro hattımızı da aralık ayı itibarıyla açmayı planladık. Çalışmalarımız bu çerçevede devam ediyor. Sabiha Gökçen Havalimanını da metro ile buluşturuyoruz. Eylül ayı içinde Kadıköy-Kartal-Pendik’ten İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısını da bitirerek vatandaşımızın hizmetine sunduğumuzda İstanbul’un iki havalimanını da metro ile buluşturmuş olacağız. Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunu da eylül ayı içinde hizmete almayı hedefliyoruz” dedi.

Son dakika... Ankara'da feci kaza: 4 kişi hayatını kaybetti

Son dakika… Ankara’da feci kaza: 4 kişi hayatını kaybetti

“BU GİDİŞLE, BU ÇALIŞMAYLA YAKLAŞIK 10 YILDA BU METROLAR ZOR BİTER”

İBB bünyesindeki metro çalışmalarının son aşama yavaş bir halde ilerlediğini söyleyen Karaismailoğlu, “Doğal bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde devam etmekte olan 100 kilometrelik bir metro hattı var. Keşke emek harcamalar muntazam gitse ve onlar da bizim yaptığımız metro hatlarıyla beraber bitirilerek İstanbul’un hizmetine sokulsaydı. Fakat maalesef emek harcamalar oldukça yavaş gidiyor. Bu gidişle, bu çalışmayla ortalama 10 yılda bu metrolar zor biter. Bu metrolar 2019 mahalli seçimleri öncesi başlanmış olan metrolardı. Metroların ilk 1,5 yılları hazırlık aşaması, metroların şantiyelerinin hazırlanması, şaftların açılması, tünellere inilmesi, tünel açma makinelerinin siparişlerinin verilmesi, zor geçen süreçlerdir. Ondan sonrasında başlandığında süratli bir halde devam eder. Şu demek oluyor ki 2019 mahalli seçimlerine kadar bu hazırlıkların hepsi tamanlanmış ve işleme başlanmıştı. Fakat maalesef yeni gelen zihniyetin bu metroları yapmama direnimi sebebiyle bu metrolar İstanbulluların hizmetine sunulamamaktadır. İnşallah akıllarını başlarına alır ve görevlerini hatırlarlar. İstanbul için eğer olmazsa olmaz bu metro hatlarının bir an ilkin bitirilmesi için çaba gösterirler. Bizim tüm gayemiz vatandaşımıza kaliteli, güvenli ve ekonomik bir topluma taşıma konforu sunmaktır. Bu çaba içinde tüm ekip olarak çalışmaktayız” diyle konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu