Tüm Yazılar

Atina’da Türk İHA’ları endişesi

Türk İHA’ları Ege’deki uçuşlarını artırdı, Atina’yı kaygı sardı. Yunan askeri çevreleri, geçmişte Türk cenk uçaklarının Ege’de yaptıkları işin bir bölümünü artık İHA’ların üstlendiği görüşünde. Aynı çevrelere nazaran Türk İHA’ları, yılbaşından bu yana, Ege’de 257 uçuş gerçekleştirmiş oldu.

Yunan Kathimerini gazetesi, Türk İHA’larını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusal Müdafa Üniversitesi Deniz ve Hava Harp Okulu Mezuniyet belgesi Alma ve Sancak Devir Teslim Töreni’ndeki “Biz artık İHA’larımızla varız. SİHA’larımızla varız, Akıncı’larımızla varız. Şimdi Gökbey’lerimizle varız ve tüm bu silahlarımızla dünyada bizlere düşman olanların korkulu belasıyız” sözleri ile beraber manşete taşıdı.

Türk İHA’larının yunan müdafa sistemi için tehdit oluşturduğunu kaydeden Kathimerini, “Yunanistan kafi elektronik cenk teçhizatına haiz değil. Bu da Ege’de olası bir Türk-Yunan çatışması durumunda kaygı verici bir şey” ifadesini kullandı.

Ege’de halen Türk İHA’ları Yunanistan’ın kendi hava sahası bulunduğunu iddia etmiş olduğu bölgede göründüklerinde, tespit ve püskürtme için yunan cenk uçakları havalanıyor. Böylece, düşük maliyetle tayyare Türk İHA’ları, Yunanistan’a pahalıya mal oluyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu