Tüm Yazılar

Atina Türkiye’yi resmen yakınma etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Ege problemlerine ilişkin tutumunu ve görüşlerini açıklayan mektuplarından sonrasında, Yunanistan da AB, BM, NATO’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Türkiye’yi yakınma mektupları gönderdi. Mektuplarda Erdoğan’ın açıklamalarının Yunanistan ile Yunan halkına hakaret teşkil etmiş olduğu ve açık tehditler ihtiva ettiği öne sürüldü. Yunanistan-Türkiye ile ilişkilerinin son yıllarda en fena dönemlerinden birine tanıklık ettiğini bunun sorumlusunun Yunanistan olmadığı iddia edildi.

Mektupta “Gerçekte Türkiye son yıllarda, bir propaganda taktiği uygulayarak, antlaşmalarla belirlenen bölgedeki statükoyu sorgulayan ve böylece bölgedeki güvenlik ile istikrarı tehlikeye atan revizyonist bir gündem inşa ediyor. Bu yapılmadıkça ya da durumun ciddiyeti hafife alınırsa, kıtamızın başka bir yerinde şu anda meydana gelen durumun, bir benzerine şahit olma riskini almak anlama gelir. Bu da, hiçbirimizin görmek istemediği bir şeydir.” denildi.

Yunan komşularına karşı nefret, düşmanlık ve küçümseme içeren bu açıklamalar, yakınlaşma beklentilerini daha da zorlaştırıyor. Êrdoğan’ın açıklamaları, durumu daha da kutuplaştırıyor ifadeleri kullanıldı. Atina, Türkiye’nin Yunanistan’a karşı davranışının internasyonal cemiyet ve NATO tarafınca kınanmasını istedi.

ABD’de elektrik kesintisi alarmı: Musk’ın Tesla araçları sosyal medyanın gündeminde

ABD’de elektrik kesintisi alarmı: Musk’ın Tesla araçları sosyal medyanın gündeminde

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu