Tüm Yazılar

Alevi emekleri tamamlandı! İşte atılacak adımlar…

Hükümetin Alevi toplumunun taleplerinin tespiti ve çözümü için başlatmış olduğu emek verme tamamlandı. Türkiye’deki 1585 cemevinin tümü ziyaret edildi. Talepler alındı, birçoğu çözüldü.

İçişleri, Kültür ve Gezim ile Hakkaniyet Bakanlığından bürokratların katılmış olduğu toplantılar yapılmış oldu. İçişleri Bakanı Danışmanı Ali Arif Özzeybek’in koordinasyonunda meydana getirilen o toplantıların peşinden çalışmaya son şekli verildi ve emek verme Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak hale getirildi.

Peki, o çalışmada ne var? CNN TÜRK’ün edinmiş olduğu bilgiye gore; emekler kapsamında atılacak adımlardan ilki kurumsal mevzuat emek harcaması. Bu mevzuat ile cemevlerinin bayındır problemleri, bütçe sorunları, aydınlatma giderlerinin camilerde olduğu benzer biçimde devletçe karşılanması sorunları çözülecek. Bunun için İmar Kanunu, Belediye Kanunu başta olmak suretiyle yasal düzenlemeler yapılacak.

Her cemevine maaşı devlet tarafınca ödenen bir çalışanı alınacak. Sadece bu düzenlemenin “alevi dedelere maaş bağlanacak” şeklinde yorumlanmasının yanlış olduğuna da dikkat çekiliyor.

Meydana getirilen çalışmada hukuki alt yapının daha sağlam olması için yeni bir birim kurulması da gündeme taşındı. Kültür ve Gezim Bakanlığı bünyesinde bir TİKA ve yurtdışı Türkler benzer biçimde kurumlara benzer bir başkanlık kurulacak. Alevi Bektaşi toplumu talepleri ile cemevlerinin işlemleri de bu kurumca koordine edilecek.

Peki, tüm bu yönetimsel ve hukuki düzenlemeler ne süre açıklanacak? Ekim ayının başlangıcında İstanbul’da “Şah Kulu Sultan Dergahı”nda düzenlenecek programda Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri ve Aydın’da 6 yeni cemevinin temeli atılacak. ek olarak Yapımı tamamlanan Elazığ, Erzurum ve Ankara, Erzincan’daki 5 cemevinin de açılışı yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu