Tüm Yazılar

Ahıska Türkleri, öz vatanlarında meslek öğreniyor

Ahıska Türkleri, öz vatanlarında meslek öğreniyor

ELAZIĞ – Ukrayna’daki harp bölgesinden tahliye edilerek Elazığ’da geçici konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Türkü hanımefendileri, Halk Eğitim Merkezi tarafınca oluşturulan kurslarda meslek öğreniyor.

Ukrayna’da devam eden muharebede ülkede mahsur kalan Ahıska Türklerinin tahliyesi 10 Mayıs Salı günü itibariyle Herson kentinden Elazığ’a başlamıştı. Bu çerçevede kafileler halinde kente getirilen binlerce Ahıska Türkü, Aşağıdemirtaş Geçici Konaklama Merkezine yerleştirildi. Burada valilik koordinesi vatandaşların tüm gereksinimleri karşılanırken Halk Eğitim Merkezi tarafınca kuaförlük ve dikiş – nakış kursu açıldı. Kurslara katılan hanımefendiler burada hem boş zamanlarını değerlendiriyor hem de meslek öğreniyor. Kendi ayaları üstünde durmak isteyen hanımefendiler hem de iş sahibi olarak aile ekonomilerine katkı sağlamak istiyor.

“Türkiye bizi savaştan çıkardı ve kabul etti”

Ukrayna’dan geldiklerini belirten Elmas Kabirova, “Türkiye bizi savaştan çıkardı ve kabul etti. Herkesten Tanrı razı olsun. Kendi ayaklarımızın üstünde durmak için kuaför kursuna geldik. Burada öğreniyoruz. Hedefimiz kendi ayaklarımızın üstünde durmak. Çalışmak istiyoruz. Aile ekonomimize katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

Gülistan Salahova, “Ukrayna’dan geldik. Burada kurslara katılıyoruz. Kafamız dağlıyor ve iş öğreniyoruz. Öğretmenler destek oluyor. Burada dikiş yapıyoruz. Makinaları öğrendik. Çalışmak ve paramızı kazanmak istiyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Tanrı razı olsun. Bizi savaştan çıkardı ve buraya getirdi” diye konuştu.

“Onların yaralarını sarmak için buradayız”

Ahıska Türklerinin harp yüzünde Elazığ’da olduklarını aktaran Usta Öğretici Şenay Arıkan Kılınç, ise “Ikimiz de onların yaralarını sarmak için buradayız. Hem dikişi öğretiyoruz hem de toplumsal hayata uyum sağlamalarını hedefliyoruz. Burada acılarını birazcık hafifletebilmek amacıyla yardım ediyoruz. Halk Eğitim Müdürümüz Kenan Tabar’ın katkılarıyla burayı oldukca güzel hale getirdik. Güzel işler yapıyoruz. Emek verme hayatına girmek için adımlar atıyorlar. Kursumuzdan aldıkları belgeler ile bu tarz şeyleri sağlayacaklar. Güzel bir ortamımız var” şeklinde konuştu.

Ukrayna Elazığ Genel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu