Tüm Yazılar

ABD’nin Dedeağaç üssü faaliyete geçiyor

ABD Birleşik Devletleri, Yunanistan’ın Dedeağaç kentindeki varlığını artırmaya devam ediyor. Türkiye sınırına ortalama 45 kilometre mesafedeki yeni üs, gelecek haftalarda faaliyete geçecek.

Haberi duyuran Yunan Ta Nea gazetesi oldu. Gazetede, “Türkiye sınırına düz çizgi ile 20 kilometre mesafede bulunan Yanuli Kışlası, gelecek haftalarda ilk NATO askerleri ağırlamaya hazır” ifadeleri kullanıldı. Haberde, “Türkiye, Amerikalıların yalnız Balkanlara tank, helikopter ve askeri cephane sevk etmek için Dedeağaç Limanı’nı kullanmalarından değil, bölgede ilk NATO üssünden faaliyete geçecek olmasından da rahatsız” denildi.

ABD üssüne dönüştürülmeden ilkin Yunan Kara Kuvvetleri 156. Motorlu Topçu Taburuna ilişkin Yanuli Kışlasında Balkanlar ve Avrupa ülkelerine geçmek suretiyle Dedeağaç Limanı’na gidecek Amerikan askerlerinin konaklamaları hedefleniyor.

Yunanistan, geçen yıl ekim ayında ABD Birleşik Devletleri ile imzaladığı yeni müdafa iş birliği anlaşması çerçevesinde Yanuli Kışlasından başka, Şimal Yunanistan’da Selanik’e 92 kilometre mesafedeki atış talim sahasını ve Larisa’daki kışlayı ABD’ye yeni üs olarak tahsis etmişti.
Ek olarak Girit Adası’nın Suda mevkiinde bulunan Amerikan üssü alanının genişletilmesi de kabul edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu