Tüm Yazılar

AB enerji bakanları muhteşem toplantı yapmış oldu: Avrupa kışı iyi mi geçirecek?

Avrupa birliğini enerji krizine çözüm arıyor. Birliğe üye ülkelerin enerji bakanları Brüksel’de muhteşem toplantı yapmış oldu. Toplantı sonrasında, petrol, gaz ve kömür sektörlerine “dayanışma katkısı”, enerji piyasası reformu üstünde uzlaştı. Ek olarak nakit gereksinim duyan enerji tedarikçilerine destek verilmesi ile gaz ve elektrik fiyatlarının belirlenmesini birbirinden ayıran “elektrik piyasası reformunun” hazırlanması üstünde de uzlaşma sağlandı.

Sadece bakanlar, Rusya’nın doğalgaz arzını kesmesiyle kış süresince milyonlarca insanı soğuğa ve ekonomik güçlüklere sürüklemekle tehdit eden artan enerji fiyatlarından nüfusu korumanın yolları üstünde ortak bir zemin bulmakta zorlandı. Görüşmede, Avrupa Komisyonu’nun önerilmiş olduğu “Rus gazının fiyatına belirli bir üst sınır” getirilmesi mevzusunda uzlaşma sağlanamadı. Rusya, tavan fiyat belirlenirse Avrupa’ya gaz sevkiyatını tümüyle durduracaklarını açıklamıştı.

AB’nin Enerjiden Görevli Komiseri Kadri Simson ise, “Rusya’nın gaz kesim tehdidinin” işe yaramayacağını savundu ve “Yeraltı gaz depomuz şu anda neredeyse yüzde 83 dolu ve üye ülkeler gaz tüketimini daha da azaltmak için harekete geçti. AB dayanışması ve koordinasyonu eylemlerimizin merkezinde olmalı. Bu şekilde Putin’in gaz arzını manipüle etmesinin ve silahlandırmasının başarısız olmasını sağlıyoruz.”  ifadelerini kullandı.

New York'ta 'olağanüstü hal' ilan edildi: 1 ay sürecek

New York’ta ‘olağanüstü hal’ ilan edildi: 1 ay sürecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu