Tüm Yazılar

35 yaş üstü öğrenciye burs verilmedi

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, 35 yaşını geçmiş olduğu için doktora kredisi alamayan vatandaşın haksızlığa uğradığına hükmetti. Kurum, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 10 bin lira yönetimsel para cezası verdi.

H.Ö. isminde yurttaş, 2020 senesinde doktora için tahsil kredisini başvurusunda bulunmuş oldu. Başvurusu onaylandı, otomatikman banka hesabı açıldı fakat ödemenin yapıldığı gün hesabında para bulamadı. Bakanlığa başvuran vatandaşa 35 yaş sınırı sebebiyle kredi alma hakkının olmadığı açıklandı.

Söz mevzusu şahıs mağduriyetini gidermek için insan hakları kurumuna başvurdu. Kurum, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yazılı görüş istedi. 35 yaşını geçen yüksek lisans ve doktora öğrencilerine öncelikli olsalar dahi kredi ve burs tahsis edilemeyeceği ifade edildi. Bundan önceki yıl 40 olan yaş sınırının düşürüldüğünün tespiti üstüne İnsan Hakları Kurumu, bunun gerekçesini de sordu. Her yıl Gömü ve Maliye Bakanlığı ödenekleri ile beraber yaş sınırının yenilendiği aktarıldı.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu sonucunda bakanlığın eğitim hakkını kısıtlayan bir perspektif sunduğuna, ek olarak burs-kredi yaş sınırının her yıl değişmesinin belirlilik ve öngörülebilirlik ilkelerine aykırı olduğu kaydedildi. 35 yaş kriterinde makul bir denge gözetilmediğini vurgulayan kurum, yaş temelinde ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine hükmetti ve bakanlığı 10 bin lira yönetimsel para cezasına çarptırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu