Tüm Yazılar

3 ilde 4 akaryakıt istasyonuna eş zamanlı operasyon

AKARYAKIT KAÇAKÇILARINA OPERASYON

Düzmece düzeneklerle kayıt dışı akaryakıt satışı yapıyor, usulsüz gelir elde ediyorlardı. 3 kentteki 4 akaryakıt istasyonuna eş zamanlı operasyon düzenlendi. Düzenekler tek tek tespit edildi. Tecim Bakanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı, akaryakıt kaçakçılığına yönelik harekete geçti. Konya, Aksaray ve Amasya’da operasyon düzenlendi.

SAHTE SATIŞLARA SAHTE AKARYAKIT FİŞİ DÜZENLEDİLER

Konya’da düzenlenen operasyonda akaryakıt tankeri kullanılarak numaratörlü sayaç üstünden kayıt dışı akaryakıt satışı yapıldığı ortaya çıktı. Ek olarak bu satışlar için talep üstüne düzmece akaryakıt fişi, giderlerini yüksek göstermek isteyenler için ise komisyon karşılığı fiş düzenliyorlardı. Operasyonda yazarkasa versiyon değişikliğinde kullanılan el terminali ile düzmece fiş düzenlemede kullanılan bilgisayarlar, yazar kasa ve oldukca sayıda düzmece akaryakıt fişi ele geçirildi.

YAZARKASAYA MÜDAHALE EDEREK SAHTE SATIŞ YAPTILAR

Aksaray’da iki adrese operasyon düzenlendi. İlk operasyonda akaryakıt istasyonunun çatı katında 6 bin 160 paket kaçak sigaraya el konuldu. Başka bir akaryakıt istasyonuna düzenlenen ikinci operasyonda ise otomasyon ve yazar kasalara müdahale edilerek kayıt dışı akaryakıt satılmış olduğu ortaya çıktı. İstasyona gizlenmiş vaziyette satış sistemine paralel çalışan pompa beyni ve arabirim ünitesi bulunmuş oldu. Kayıt dışı satış için kullanılan bilgisayar ve yazar kasaya el konuldu.

CEP TELEFONU İLE SATIŞLARA MÜDAHALE

Amasya’daki kablosuz web alıcısı bulunan düzenek ise cep telefonu ile denetim ediliyordu. Ve istasyon tanklarındaki yakıt seviyesi hakkında otomasyon sistemine yanlış veri gönderiliyordu. Cep telefonu ile sisteme müdahale edilmiş olduğu için satış verileri siliniyordu. Düzmece düzeneklerle haksız kazanç elde edenlere yönelik operasyonda ilgililer hakkında adli ve yönetimsel işlem başlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu