Tüm Yazılar

3 bin yeni Ziraat Kredi marketi açılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında yapımı tamamlanan Zafer Meydanı’nın da olduğu birçok projesinin açılış törenine katılmak için Kütahya’ya geldi. Fatin Rüştü Sıkıntılı Caddesi’ndeki alanda toplanan halka hitap eden Erdoğan, Büyük Saldırı ve akabindeki çatışmaların dünya askeri geçmişine en başarıya ulaşmış topyekun cenk örneği bulunduğunu söylemiş oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile beraber geçen hafta Malazgirt’teki programa katıldıklarını belirten Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“Sultan Alparslan, Bizans’ın gururlu hükümdarı Diyojen’in sayıca üstün ordusunu yenerek, Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştı. Ulusal Savaşım ile asırlardır bitip tükenmeyen bir kin ve hırsla bizi bu topraklardan söküp atmak isteyenlere Anadolu’nun sonsuz vatanımız bulunduğunu bir kez daha duyuru ettik. Selçuklu’nun mirasını devralan, cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda ter ve kanla döşenmiştir. Birinci Dünya Savaşı’nda dört bir yanda 7 düvele karşı savaşan, Çanakkale’den Kut’ül Amare’ye kadar pek oldukca yerde zaferler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatması ile adeta dermansız bırakılmıştı. Vatan topraklarını dört bir taraftan işgale süregelen düşman; Adana, Antep ve Maraş direnişleriyle pabucun pahalı bulunduğunu görünce kurnaz amalarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. İstiklal Mücadelesi’ni Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’ya taşıyan milletimiz, varını yoğunu ortaya koyarak, hazırladığı ordusuyla Kocatepe ve Dumlupınar’da yeni bir destanın girizgahını yapmıştır. Samsun’da başlayıp, Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin açılışıyla dünyaya resmen duyuru edilen bu sürecin her aşaması, küllerinden tekrardan doğan bir milletin uyanışının sembolüdür.” 

‘TÜM DÜNYAYA İLAN ETTİK’

Afyon Kocatepe’den başlayıp, Dumlupınar’a, sonrasında da İzmir’e kadar devam eden Büyük Saldırı’un, Türk ordusunun uzunca bir aradan sonrasında yapmış olduğu ilk büyük hücum harekatı bulunduğunu özetleyen Erdoğan, “Düşmanın bir ihtimal makinelisi, topu, otomobili, uçağı bizlerden çoktu fakat bizim askerimizin inanç dolu yüreği, bu eksiklerin hepsini fazlasıyla telafi ediyordu. Nitekim Yunan ordusu çekilirken, 200 bin kişilik kuvvetinin yüzde 65’ini Afyon-Kütahya hattında zaiyat olarak bırakmıştır. İmandır, o cevher ki tanrısal ne büyüktür imansız olan paslı yürek sinede yüktür. Evet; bu millet, o imanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Aşağı yukarı aynı sayıya haiz, Türk ordusunun bu savaştaki kaybı ise yüzde 6,5 civarındadır. Türk’ün ölüm fermanı olarak tedavüle sokulan Sevr’i, milletimiz işte bu topraklarda dişiyle tırnağıyla kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün tutsak edilemeyeceğini, Türk’e kefen biçilemeyeceğini, 26 Ağustos’ta Afyon’da başlayıp, 9 Eylül’de İzmir’de biten bu kıyamla tüm dünyaya duyuru ettik. Milletimizin sonsuz vatanı, Anadolu’daki istiklaline ve istikbaline haiz çıkmakta emin bulunduğunu bir kez daha dosta düşmana göstermiştir” diye konuştu.

‘BU MÜCADELE ELBETTE KOLAY GERÇEKLEŞMEDİ’

Erdoğan, salgın dönemiyle gelişmiş ülkeler dahil tüm dünyanın dengelerinin altüst bulunduğunu sadece Türkiye’nin hedeflerine doğru yürüyüşünün ara vermeden devam ettiğini söyleyerek, “Aynı şekilde demokraside de her kesimden vatandaşımızın hak ve özgürlük alanlarını genişleterek toplumsal gerilimlere ve terör örgütlerin zemin bulmasına fırsat veren tüm çarpıklıkları ortadan kaldırdık” dedi.

Terörle mücadeleye de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle savaşım Türkiye’nin sorunlarında ilk sırada mıydı? Gabar’a girdik mi? Cudi’ye girdik mi? Tendürek’e girdik mi? Bestler Dereler’e girdik mi? Tüm terör inlerine, bunların kafalarına kafalarına geçirdik mi? Yurt içinde ve yurt haricinde bunu başardık mı? Bundan sonrasında da başarmaya aynen devam edeceğiz. Bu savaşım elbet kolay gerçekleşmedi. Attığımız her adımda dışarıdan ve içeriden nice engellerle karşılaştık, nice kayıplar verdik, nice bedeller ödedik fakat hamdolsun Tanrı’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin de üstesinden geldik” diye konuştu. 

‘AVRUPA’DA DOĞAL GAZ BULAMIYORLAR, MARKET RAFLARI BOŞ’

Türkiye’yi her bakımdan dünyanın en stratejik ülkelerinden biri haline getirdiklerini aktaran Erdoğan, Avrupa ülkelerinin naturel gaz bulamadığını ve market raflarının boş bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: 

“Bugün Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen bir gösterime ulaştırdıysak 20 yılda kurduğumuz altyapıya ve verdiğimiz mücadeleye borçluyuz. Son dönemde milletimizin canını yakan bazı sıkıntılar var fakat bu dünyanın da problemi. Siz bakmayın Avrupa’sından ABD’sına kadar tüm gelişmiş ülkelerin sanki bu şekilde bir sorunları yokmuş şeklinde davrandığına. Güvenilir olun onların başındaki karabulutların taşımış olduğu yıkım yağmurları, bizim yaşadıklarımızla karşılaştırma bile edilmez. Bakın, naturel gaz bulamıyorlar. Şu anda marketlerin rafları Avrupa’da boş. Şimdi Ziraat Kredi Kooperatifleri’yle yurttaşlarımıza inşallah daha ucuza ürünlerimizi satmaya başladık ve bu artarak devam edecek ve 1300 tane marketi hızlıca 2 bin, 2 bin 500, 3 bine çıkaracağız ve benim vatandaşım Ziraat Kredi Kooperatifleri’nden ucuz ürün almaya devam edecek. Türkiye seneler ilkin tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak, ekonomik modelini değiştirdiği için bu küresel fırtınadan minimum kayıpla çıkacaktır. Öyleki de oldu. İnşallah, yılbaşından sonrasında aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların, yurttaşlarımızın günlük hayatlarındaki pozitif yönde yansımalarını daha iyi göreceğiz. Hep söylediğim şeklinde kardeşlerim birazcık sabır ve daha oldukca destek isterim. Şundan dolayı bizim en büyük gücümüz; birliğimizdir, beraberliğimizdir, kardeşliğimizdir. İnsanları güvenlik ve refah seviyesi altında yaşamaya alıştırmış ülkelerin, aslolan kriziyse daha yeni başlıyor. Üretim ve tedarik alanındaki bozulmayı, finans alanındaki dalgalanmayı, işsizlikle beraber toplumsal çalkantılar izlemeye başladığında hepsinin de iyi mi çaresizce sağa sola yalpaladığını göreceğiz. Bizse kimi minik sarsıntılara karşın mücadeleyi bırakmadan, istikameti bozmadan yolumuza devam ediyoruz.”

KÜTAHYA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin tüm illerine yaptıkları yatırımlarla şehirlerin çehresini değiştirdiklerini söylemiş oldu. Bir tek Kütahya’da son 20 yılda toplam 26 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Erdoğan, “Eğitimde 2 bin 685 tane yeni sınıf inşa ettik. Şehrimizde ikinci devlet üniversitesi olarak KSBÜ’yü kurduk. Gençlik ve sporda yükseköğrenim yurt yatak kapasitesini 12 bin 493’e ulaştırdık. Toplam 46 tane spor tesisi inşa ettik. Toplumsal yardımlarda Kütahyalı gereksinim sahiplerine 1,7 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta toplamda 1050 yataklı 11 hastane ile beraber 43 sıhhat tesisi inşa ettik. 610 yataklı Kütahya kent hastanemiz ile Domaniç entegre ilçe hastanemizin inşası sürüyor. Çevre ve şehircilikte Kütahya’da TOKİ kanalıyla 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp, hak sahiplerine teslim ettik. 2 bin 189 konutun yapımı devam ediyor. Şehrimizde 6 millet bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk; 2’sinin yapımı, 3’ünün de proje emekleri devam ediyor. Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak ve Eskişehir illerimizi kapsayan Frigya Vadisi’ni Anadolu’nun açık hava müzesine dönüştürüyoruz” dedi. 

PROJE VE TESİSLERİN AÇILIŞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının arkasından Kütahya’da son yıllarda yapımı tamamlanan ve 5,5 milyar liraya mal olan 344 ayrı projenin toplu açılışını yapmış oldu. Erdoğan’a Kütahya ziyaretinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel, Ceyda Çetin Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, belediye başkanları, oda başkanları ile ilçe başkanları birlikte rol aldı. (

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu