Tüm Yazılar

2 asırlık tarih yıkılmaya yüz tuttu

  Kartal, Kordonboyu Mahallesi’nde bulunan  Hacı Mustafa Paşa’nın mülkü olarak 1807 senesinde inşa edilmiş olduğu öğrenilen 216 senelik zamanı ‘Şifa Hamamı’ kaderine terk edildi. Marmaray için yenilenen tren raylarıyla beraber banliyo hattının çevresindeki eski yapılar Devlet Demiryolları tarafınca kamulaştırılmıştı. Özgürlük Caddesi üstündeki hattın kenarındaki iş bölgeleri yıkılırken zamanı hamam ise korundu. 1966 senesinde İstanbul Valiliği tarafınca tescillenerek yerinde korunma sonucu verilen Şifa Hamamı için 1971 senesinde restorasyon projesi hazırlandı. Sadece aradan geçen 56 yıla karşın proje hayata geçilmedi. Kartallılar, 3 hisseli hususi şahıslara ilişkin olduğu belirlenen zamanı hamamın tarihe kazandırılarak restore edilmesini istiyor. Öte taraftan Restore edilmeyi bekleyen asırlık hamam, havadan dron ile görüntülendi.

  “30 senedir hamam bu şekilde kaldı, kapanmış oldu bazı bölgeleri yıkıldı”

  40 senedir Kartal’da yaşayan Fatma Çiftçibaşı, “1982’de evlendim. Kartal’a gelin geldim, geldiğimde eşim bir 5-10 yıl buraya hamama geliyordu. Fakat 30 senedir falan hamam bu şekilde kaldı. Kapanmış oldu bazı bölgeleri yıkıldı, Ben de zamanı oldukça seviyorum. Buradan gecerken üzülüyorum.  Hep yurt haricinde zamanı bölgelere oldukça ehemmiyet veriliyor.  Fakat bizde Türkiye’de ihtiyaç duyulan ehemmiyet verilmiyor diye düşünüyorum. Yetkililerden buranın restorasyon çalışmasını yapmasını isterim.” dedi.

  “Zamanı Hamamın bakımdan geçmesi lazım tarihimize haiz çıkmamız gerekiyor”

  Esnaflardan Ferhan Ateş ise “38 senedir burada esnafım. Zamanı Hamamın bakımdan geçmesi lazım tarihimize haiz çıkmamız gerekiyor. Ben 38 senedir buradayım. Bu tarihe oldukça ehemmiyet vermediklerini düşünmüyorum. Restorasyon yapılabilir. Şu demek oluyor ki tarihimize haiz çıkmamız gerekiyor. 200 senelik bir hamam Kartal için kıymetli bir sembol gerekenin yapılmasını bir esnaf olarak isterim.” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu